Co nosili Lichtenštejnové? Odhalí to výstava zámku Kunín

16.11.2021
Redakce

Výstavu založenou na sbírce uniforem a pokrývek hlavy, která byla původně v majetku knížecího rodu Lichtenštejnů, bude od 21. listopadu hostit zámek Kunín na Novojičínsku.

„Návštěvníci budou mít možnost vůbec poprvé zhlédnout více než čtyři desítky originálních exponátů ve vztahu na rod Lichtenštejnů, které se nacházejí dnes ve sbírkách Muzea Novojičínska. Mezi unikátní kolekci, která v České republice nemá obdoby, se řadí vojenské hulánské uniformy dětí z přelomu 19. a 20. století, které bude doprovázet soubor historických fotografií ze sbírek zámku, které byly ve vlastnictví knížecího rodu,“ uvedl kastelán památky Jaroslav Zezulčík.

Projekt Pevně a jasně – Lichtenštejnové ve službách monarchie pořádá Muzeum Novojičínska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, Národním muzeem a dalšími institucemi. „Má za cíl připomenout význam rodu. Výstavu uniforem a pokrývek hlavy jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy uvidí návštěvníci během adventních prohlídek zámku v Kuníně na konci letošního roku. Výstava v následujících letech pak bude putovat po zámeckých sídlech, které se v nacházely v majetku rodu Lichtenštejnů,“ doplnil.

Rod Lichtenštejnů vlastnil kunínský zámek v letech 1708 až 1757. Rodinu dodnes připomíná znak na průčelí zámku.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte