Co stojí za tragédií v Plzni? Lidé cítili zápach v kanalizaci již o den dříve!

18.6.2021
Redakce

Podle serveru krimi-plzen.cz si poslední dva dny stovky obyvatel Skvrňan stěžují na nesnesitelný zápach. Hasiči včera vysvětlili, že jde o zápach z kanalizace, který vznikl závadou na ČOV s tím, že provozovatel ČOV již situaci řeší. Včera měření provedené hasiči nepotvrdilo výskyt nebezpečných výparů, ale dnes je vše jinak, podle všeho unikl do ovzduší sulfan (dříve sirovodík) a již došlo k otravě několika lidí, uvádí server.

Ve vyjádření zaslaném generálním ředitelem společnosti SUEZ Zdeněk Horsák uvedl, že firma spolupracuje s policií a musí co nejrychleji zjistit, co přesně se na místě odehrálo. Vyjádřil lítost v souvislosti se zasaženými zaměstnanci a uvedl, že firma se snaží co nejrychleji kontaktovat rodiny dvou zemřelých a nabídnout jim pomoc.

„Je mi nesmírně líto, že k havárii došlo. Instruoval jsem všechny kolegy, aby maximálně spolupracovali s policisty. Je naprosto nepřijatelné, aby se taková událost ještě někdy zopakovala, musíme teď co nejrychleji zjistit, co se přesně se na místě odehrálo,“ uvedl v prohlášení Horsák. Poděkoval zároveň za rychlé nasazení všem záchranářům.

Mluvčí firmy Kateřina Kodadová potvrdila dopolední únik nebezpečných látek na bázi síry do jedné z provozních budov v čistírně odpadních vod v Plzni-Skvrňanech. „Přímo v budově byli v ten okamžik čtyři naši zaměstnanci. Dva z nich záchranáři resuscitovali a převezli je do plzeňské nemocnice, moc bychom si přáli, aby byli v pořádku. Bohužel musím také potvrdit, že zemřeli dva naši kolegové, kteří v čistírně pracovali,“ uvedla. Zdůraznila, že nikdo z obyvatel okolních domů kolem čistírny nebyl ohrožen a žádná nebezpečná látka se ani nedostala do kanalizace.

Co přesně uniklo a jak co uniklo budu muset nicméně vyšetřit policie.

Firma SUEZ Česká republika je podle firemních stránek součástí skupiny SUEZ. V Česku působí v odpadovém hospodářství, ve vodárenství a v řešení pro úpravu pitné vody a odpadních vod. Ve využívání odpadů spolupracuje s průmyslovými podniky, městy a obcemi, sektorem služeb, s velkými i malými firmami. Ročně firma využije 145.000 tun odpadu, uvádí na svých stránkách.

azNepřehlédněte