• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Covid mění jízdní řady. Autobusy nemá kdo řídit

  21.9.2022
  Simona Knotková

  Cestující ve středních Čechách se mohou setkat s rušením některých autobusových spojů, důvodem je nedostatek řidičů a nemoc covid-19. Největší problémy jsou nyní v oblasti Dolních Břežan a Říčan u Prahy. Přechodným opatřením, které tuto situaci pomáhá aspoň částečně řešit, je výpomoc od malých dopravců. Podařilo se tak získat navíc zhruba 50 řidičů, které si smluvní dopravci mohou najímat na zajištění svých výkonů, informoval Josef Holek z krajského úřadu.

  Výpadky spojů v Pražské integrované dopravě (PID) jsou podle něj způsobeny velkým množstvím řidičů s covidem a vysokým počtem přesčasových hodin u ostatních. Na vině je podle kraje i obecný nedostatek řidičů, protože starší odcházejí do důchodu a mezi mladými není o tuto práci takový zájem.

  „Dispečink PID ve spolupráci s dopravci dokáže případné výpadky řidičů v mnoha případech řešit. Nelze však vyloučit, že v jednotlivých případech může dojít k neočekávanému výpadku spojů, který může vyplývat z pozitivních záchytů při příchodu na pracoviště. V takovém případě je snahou, aby cestující mohli za zrušené spoje využít náhradní spojení prostřednictvím ostatních linek,“ uvedl hejtmančin náměstek pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).

  Kraj situaci průběžně řeší ve spolupráci s Integrovanou dopravou Středočeského kraje (IDSK), pražským koordinátorem hromadné dopravy Ropidem a dalšími partnery. Na zastávkách nejvíce dotčených linek najdou cestující vývěsky s návodem na získání online informací o aktuálním provozu. Na webu PID je také pravidelně aktualizován seznam všech spojů, které budou následující den v režimu mimořádného výpadku. Cestující tak mají přehled spojů, u nichž hrozí potenciální riziko zrušení. Aktuální informace jsou zveřejňovány denně i na stránkách PID, na facebooku, instagramu, twitteru a na PID Lítačce v aplikaci pro mobily.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte