Covid v Plzeňském kraji nabírá na síle, v nemocnicích je 23 lidí

19.10.2021
Andrea Jančová

 Koronavinus dál řádí  v Plzeňském kraji. Včera bylo hospitalizováno v kraji ve čtyřech nemocnicích 23 pacientů s nemocí covid-19, což je dvojnásobek proti pátečnímu stavu. Z toho čtyři lidé jsou v těžkém stavu, dva z nich na umělé plicní ventilaci.

Ve Fakultní nemocnici v Plzni  je 17 nemocných a po dvou v domažlické a sušické nemocnici a v plzeňském Privamedu. Potvrdila to mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová. Aktuální situace hlavně s ohledem na rizikový vývoj šíření nákazy už podle krajského koordinátora lůžkové péče Jana Beneše přesahuje možnosti Fakultní nemocnice přijímat tak jako dosud všechny pacienty s covidem z kraje, aby mohla zachovat běžnou zdravotní péči, uvedla Mertlová. Pacienti už tedy musí být umisťováni na standardní lůžka všech zařízení v regionu. V pátek bylo v regionu hospitalizováno 12 covid pozitivních pacientů, ale pouze v plzeňské Fakultní nemocnici.

„Kraj se v počtech týdenních záchytů pohybuje na čtvrtém místě v ČR s hranicí 100 na 100.000 obyvatel,“ uvedla. Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví bylo k dnešnímu ránu v kraji 105 potvrzených případů za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel a v celé republice 90.

„Nemocnice v kraji jsou v kontaktu, komunikují spolu. Já si myslím, že jsme velmi dobře na tu situaci připraveni. Budeme zase monitorovat a pan profesor Beneš ( krajský koordinátor) bude koordinovat pacienty do jednotlivých nemocnic,“ řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Zatím není svoláván krizový štáb a jedná se s nemocnicemi.

Od konce loňského roku zdravotníci v Plzeňského kraji naočkovali proti koronaviru 56 procent všech obyvatel kraje a 64 procent obyvatel starších 12 let, kteří mohou očkování podstoupit.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte