• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Čtvrť bohatství a přepychu, ale i čtvrť malířů a sochařů. Střešovice představí 24 fotografů

  29.2.2024
  Fefík

  Střešovice dnes, tak se jmenuje výstava v nově otevřené Galerii Skleňák na náměstí Svobody v Praze 6. K vidění bude dnem i nocí po celý březen.

  Výstava prezentovaná ve slavném bubenečském „Skleňáku“ je spolu se stejnojmennou publikací výstupem už devátého workshopu (Dnešní Karlín, Dnešní Žižkov, Současný Smíchov, Přítomnost Braníka a Podolí, Současný Josefov, Dnešní podoba Vršovic, Dnešní tvář Vinohrad, Dnešní Letná a Bubny), pořádaného Svazem českých fotografů v rámci projektu Praha dříve a nyní ve spolupráci s fotografickou soutěží Praha fotografická za podpory Ministerstva kultury ČR.

  Fotografické svědectví o tom, jak dnes působí tradiční části hlavního města, se tak rozšířilo o další kapitolu jeho originálně koncipované kroniky. Smyslem není přesná dokumentace jednotlivých uměleckých děl, staveb nebo reportáž z akcí. Nejde o propagační pohled příslušných institucí ani o komerční pragensii. Výběr z více než dvou set snímků, které byly během workshopu pořízeny, akcentuje individuální prožitek, originalitu pohledu a osobní přístup, ale na druhé straně i informovanost fotografů o historických i kulturních souvislostech.

  „Ve výběru fotografií nebylo lehké zachytit jedinečnost Střešovic, chápaných většinou nejen jako čtvrť bohatství a přepychu, ale i čtvrť malířů a sochařů. Rozmanitá, honosná a někdy vysoce umělecky hodnotná vilová zástavba tu kontrastuje se zbytky dělnických starých Střešovic a idylickými, téměř venkovskými Střešovičkami. Malebné prostředí rozsáhlých zahrad odráží osobitost současných obyvatel, často významných osobností kulturního i politického života. Nenapodobitelný půvab má i stará vozovna, Muzeum městské hromadné dopravy, s historickými tramvajemi a trolejbusy,“ uvedla Věra Matějů za Svaz českých fotografů.

  Primátor a jeho náměstkyně představili zrekonstruované hroby čtyř pražských představených

   

  Účastníci workshopu – Petra Bambásková, Jindřich Broukal, Bohumír Bubílek, Karel Jiří Čapek, Jiří Černý, František Dostál, Milan Dudek, Jiří Durdík, Jan Hanuš, Petr Jílek, Jakub Kencl, Jan Knot, Viktor Mácha, Lubomír Martínek, Martin Ondruch, Milan Paukert, Pavel Pola, Vlasta Ratislavová, Zdeněk Ráž, Milan Sedláček, Eva Stanovská, Věra Široká, Pavla Vrbová a Alena Vykulilová – zvolenou oblast nejen prochodili a prozkoumali, ale především zažili a zhodnotili individuálně i ve skupině s kunsthistorickým výkladem, který jim poskytl dr. Vladimír Czumalo, odborný garant workshopů.

  „Každý z 24 fotografů začlenil získané poznatky do specifiky svého přístupu k fotografii a k realitě. Podařilo se jim obrazově postihnout souvislost historických aspektů a současného života, výjimečnost i každodennost,“ doplnila kurátorka výstavy Věra Matějů.

  Zdroj: Praha 6  Nepřehlédněte