Po čtvrtstoletí se v pondělí v obci Mrtník na severu Plzeňska znovu otevřela mateřská škola.
Přišlo tam 16 dětí, kapacita je dvacet. Obec s 350 obyvateli investovala do úprav budovy z roku 1900 téměř 2,5 milionu korun, 800 000 korun poskytl kraj. V Mrtníku se za dekádu rozrostl počet obyvatel o více než 30, řekla starostka Radka Šístková (nezávislá). Obec se začátkem srpna stala Vesnicí Plzeňského kraje roku 2024 a postoupila do celostátního kola, které bude 21. září v Uherském Hradišti.
„Školku obnovujeme po 25 letech, jsou děti a příznivé okolnosti,“ uvedla starostka. V budově je obecní úřad, tělocvična pro spolky a v zadní části, kde je nově školka, byla knihovna a klubovna se sklady malých hasičů, které se přesunuly do kulturního domu a výhledově přejdou do hasičárny, kterou chce obec rekonstruovat. Malých hasičů je teď v obci 40. Knihovna se přestěhovala na chodbu úřadu.
„Potřebovali jsme školku rychle papírově vyřešit, a tak jsme poprosili obec Nečtiny vzdálenou 21 km a vytvořili odloučené pracoviště jejich základní a mateřské školy,“ řekla Šístková. Veškeré razantní úpravy ale uhradil Mrtník – nové sociální zařízení, elektrické rozvody a omítky. Díky tomu, že budova byla už dříve školou, nevyžadoval úřad stavební povolení ani ohlášení, pouze vyjádření hygienika. Roční náklady na provoz školky odhadla starostka do 200 000 Kč. „Díky tomu, že to je budova obecního úřadu a jsme propojeni, tak nebudou vysoké,“ uvedla.
Podle vedoucí školky Jany Juhové musela obec školku sama vybavit veškerými novými pomůckami. Zařídila i kuchyni, která bude sloužit mimo obědy také jako herna. Jídlo se bude do školky dovážet. Michaela Vlasatá, matka malé Viktorie uvedla, že v sedm kilometrů vzdáleném Kaznějově by místo nesehnala, protože se tam také narodilo hodně dětí.
Vesnice do budoucna nevylučuje obnovení malotřídní školy, která tam byla od roku 1900. Poté, co skončila, tam zůstala školka, která se uzavřela kvůli nedostatku dětí i financí v roce 1999. Nejbližší škola je v Dolní Bělé.
Mrtník, kde podle starostky funguje celé vedení obce jako neuvolněné s minimálními odměnami, má roční rozpočet sedm až deset milionů korun, do zvelebování dává nejméně 70 procent. Má vodovod, kanalizaci, plyn, koupaliště, sportoviště, obchod, hospodu i kulturní dům. „Všechno obecní se u nás vybudovalo svépomocí, to už začalo v 60. letech akcemi Z a pořád se pokračuje. Lidi hodně pomáhají,“ řekla. Plochy na bydlení jsou většinou na soukromých pozemcích. „Mladí mají vztah k obci, zůstávají tu,“ uvedla. V obci je asi 30 akcí do roka – dětské, společenské, sportovní, soutěže hasičů i psů. Polovina obyvatel je činná ve spolcích, vysadili třeba sad se 150 ovocnými stromy.
Zdroj: ČTK