Cyklistický závod v Jihlavě přerušilo vážné zranění účastníka

20.6.2022
Redakce

Kvůli vážnému zranění účastníka předčasně skončil vytrvalostní závod horských kol Jihlavská 24 MTB. Místo plánovaných 24 hodin jej pořadatelé přerušili po 13 hodinách, kdy jeden ze závodníků po pádu z kola utrpěl poranění páteře. Ve vážném stavu jej přepravili záchranáři do brněnské nemocnice.

Cyklisté se vydali na trať v sobotu v 11:00 a vážná nehoda se stala kolem půlnoci. Zraněný zůstává v péči lékařů. „Doteď je v bezvědomí a čeká se na další výsledky, jak to dopadne. Vzhledem k tomu, že jsme v noci neměli dostatek informací o jeho zdravotním stav, tak jsme v této situaci závod nejprve zastavili a pak ukončili,“ uvedl ředitel závodu Jiří Holoubek.

Dodal, že závodník havaroval v místě, které je technicky náročnější. Podle Holoubka tak mohl hrát roli souběh různých okolností jako únava, podcenění situace nebo nějaká chyba. „Ale nikdo ten pád neviděl, takže to těžko dokážeme posoudit,“ uvedl. Zraněnému začali poskytovat první pomoc nejprve závodníci, vzápětí se přidal tým pořadatelů a dorazili i záchranáři.

Na trať závodu, který se uskutečnil v centru Jihlavy, se vydaly více než tři stovky cyklistů. Zdolávali osmikilometrový okruh a ti nejlepší za 13 hodin ujeli téměř 270 kilometrů. Závod se uskutečnil podesáté, dvakrát byl odložený kvůli epidemii koronaviru. Kromě jednotlivců soutěžily v dalších kategoriích dvojice a čtveřice. Okruh vedl i městským lesoparkem.

Závod se v Jihlavě jezdí od roku 2011. Pořádá ho spolek Sliby – Chyby založený šesti kamarády a aktivními sportovci, kteří se rozhodli uspořádat vytrvalostní závod netradičně uprostřed města. Posledního ročníku v roce 2019 se zúčastnilo 246 závodníků. Nejlepší Martin Pavlásek ujel za 24 hodin 428,4 kilometru.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte