Další pochybnosti: S Arenbergerem nakupovali luxusní byty další lékaři i realitka

13.6.2021
Jan Štoll

Ukazuje to porovnání údajů společnosti Valuo specializované na určení ceny nemovitostí. Pro připomenutí, pozornost na privatizaci bytů Městské části Praha 1 v tomto domě upřely nejasnosti kolem majetku exministra Petra Arenbergera. Ten zaplatil v roce 2019 za metr v sedmipokojovém bytě v Bolzanově ulici přibližně 47 tisíc korun. V roce 2019 byly ale ceny v této lokalitě výrazně vyšší.

„S podobnými prodeji od města nebo státu takto hluboko po cenou jsem se ještě nesetkal. Tržní cena v té době u podobných bytů byla od 90 tisíc do 110 tisíc korun za metr čtvereční v závislosti na stavu a velikosti. To dokládají objevené prodeje v okolí,“ uvedl zakladatel Valuo Radek Šitera.

Ukazuje se, že to nebyl jediný případ. Za velmi výhodných podmínek získali v privatizaci byty i další nájemníci. Od října 2018 do května 2019 Praha 1 v tomto domě prodala hned pět dalších bytů. Zajímavé jsou ty s čísly 4 a 5, jejich majitelé je totiž prodali.

Sousedé doma i v nemocnici

Byt číslo 4 o výměře 129 metrů čtverečních koupila od Prahy 1 Eva Š., lékařka působící stejně jako Arenberger ve vinohradské nemocnici. Prodejní cena za metr bytu od Prahy 1 byla podle dat Valuo do 30 tisíc korun. Za necelých pět měsíců byl tento byt prodán metr po 100 tisících. Tedy se ziskem 9,1 milionu korun.

Studie jako kosmetické služby? Arenbergerovo daňové přiznání je plné pochybností

Ještě velkorysejší byt s výměrou 154 metrů čtverečních, tentokrát s číslem 5, koupila dvojce dosavadních nájemníků Marie S. a Jiří S. za obdobných podmínek. Tady se prodejní cena po necelých osmi měsících vyšplhala na 83 979 korun za metr. Zisk: 8,3 milionu korun.

„Dle mého osobního názoru není správně, když osoba odkoupí od MČ Praha 1 byt za cca třetinu tržní ceny a o pár dní či měsíců ho prodá s obrovským ziskem. Každopádně někteří kupci zbohatli na tom, že MČ Praha 1 jim prodala byt hluboko pod cenou,“ konstatuje Šitera.

Na prodeji bytů 4 a 5 jejich původní nájemníci slušně vydělali. O to větší pozornost pak budí prodej bytu s číslem 12 a výměrou 145,9 metrů čtverečních. Ten od původní nájemnice doslova obratem odkoupila realitní makléřka Jana Jurdová. Rozdíl v ceně za metr však dosáhl jenom přibližně 3 000 korun. Zisk tak sotva přesáhl 400 tisíc korun.

Realitní makléřka nereagovala na dotaz, zda existuje nějaká okolnost související s velmi nízkou cenou, za níž byt koupila. Není tak zřejmé, zda se jedná o extrémně nevýhodný prodej bytu pro původní nájemnici, nebo zda byla součástí prodeje například dohoda, že nájemnice v bytě dožije.

Prodej podle pravidel

Nutno dodat, že byty jsou původním nájemníkům prodávány za nižší cenu. „Cílem privatizace bylo posílit vztah lidí k bytům, ve kterých bydleli a do nichž už často nainvestovali značné prostředky,“ vysvětluje postup radnice mluvčí Petr Bidlo.

Zeman k Arenbergerovi: Představa, že vlastním asi 60 nebo 70 nemovitostí, překračuje můj rozum

Ač se to nemusí zdát, následný prodej ničemu neodporoval. „Nabyvatelé nebyli ve věci dispozice vlastnickým právem nijak smluvně vázáni,“ dodává Petr Bidlo s tím, že podle podmínek zásad pro privatizaci z roku 1998 k tomu tehdy nebyl důvod.

„Ideální by samozřejmě bylo, aby nabyvatelé své byty neprodávali a nadále je užívali k trvalému bydlení. K tomu je ale uvedené zásady nezavazovaly. Na druhou stranu byl tento postup zvolen proto, že nízkopříjmové skupiny obyvatel by omezením vlastnického práva měly ztížený přístup k bankovním úvěrům a dalším půjčkám,“ dodává Bidlo.

Prodej těchto tří bytů má společného jmenovatele, za Prahu 1 je uzavíral tehdejší starosta Oldřich Lomecký. Radnice v té době jejich následný prodej neomezovala, to se změnilo až později. „Ve smlouvách, které byly za mého starostování se po prvních negativních zkušenostech do smluv dávala klauzule, že nabyvatel nesmí po dobu pěti nebo deseti let byt prodat. Bohužel i tato klauzule jde částečně obejít prodejem na základě takzvané smlouvy budoucí. Nicméně je to alespoň něco, co tyto spekulace může omezit. Jak s touto klauzuli nakládá nové politické vedení nevím,“ uvedl exstarosta Lomecký.

Konec zlaté horečky?

Následné prodeje bytů ale radnici vadí. „Z toho důvodu to určitě není v pořádku, a i proto Zastupitelstvo MČ Praha 1 loni v květnu na návrh současné koalice rozhodlo, že se podle zásad pro privatizaci z roku 1998 i podle pozdějších zásad nadále postupovat nebude,“ říká Petr Bidlo. Podle něj budou vypracovány nové zásady, kterými by se případná další privatizace řídila. Přijaty by měly být už tento rok.

Zdroj: Vlastní investigaceNepřehlédněte