• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Další případ otravy. Na Příbramsku našli mrtvé dravce a šelmy

  5.3.2024
  Simona Knotková

  Ornitologové našli u Jesenice na Příbramsku další dravce a šelmy, které zřejmě někdo otrávil.

  Případ vyšetřují kriminalisté, kteří se zabývají i dřívějším nálezem dvou uhynulých orlů mořských a lišky. Policie žádá o pomoc svědky, kteří mají informace o otravách a návnadách v této oblasti, uvedla v tiskové zprávě Česká společnost ornitologická (ČSO).

  Kriminalisté případ prověřují od čtvrtka 22. února, kdy našel někdo u Jesenice dva uhynulé orly mořské a lišku obecnou v pozicích typických pro otravu nervovým jedem. Dravci měli křečovitě sevřené pařáty, poloroztažená křídla a zvrácené hlavy, liška ležela na boku a měla křečovitě natažené nohy a rozevřenou tlamu. O den později policie na místo přivolala psovodku České společnosti ornitologické Kláru Hlubockou, která se dvěma psy dohledala v terénu ještě další mrtvé dravce a šelmy s podezřením na otravu.

  „Ten den jsme prohledali plochu o rozloze téměř jednoho kilometru čtverečního. Psi naběhali trasu celkem 17 kilometrů. Během důkladného prohledání terénu jsme dohledali další mrtvé dravce a šelmy, podle jejichž typické polohy těla lze usuzovat, že byli také otrávení,“ uvedla Hlubocká.

  Kriminalisté se případem zabývají pro podezření z týrání zvířat, pytláctví a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Veškeré informace přijmou na telefonním čísle 974 879 536.

  Podobný případ se na Příbramsku stal v únoru 2021, kdy bylo u Sedlice nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem nalezeno 16 mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů a tří kání lesních. Tento nález podle ornitologů drží smutné prvenství v počtu otrávených zvířat nalezených v jedné lokalitě.

  V Česku byli podle ČSO za trávení volně žijících živočichů pravomocně odsouzeni prozatím dva lidé – v roce 2021 rybníkář z Klatovska za otrávení orlů mořských a krkavců velkých a v roce 2022 myslivec a chovatel holubů z Břeclavska za dlouhodobé pokládání otrávených návnad, jimi usmrtil mimo jiné luňáky červené. Oba muži odešli od soudu s podmínkou.

  Stejně jako většina ostatních travičů, i tito dva použili podle ornitologů k trávení nervový jed karbofuran, který je pro přílišnou jedovatost od roku 2008 v EU zakázaný. Pokládání otrávených návnad s úmyslem usmrtit dravce či šelmy je podle ornitologů v Česku stále rozšířené a psí jednotka ČSO od začátku roku vyjížděla k 10 případům v různých koutech republiky.

  „Často v terénu nacházíme několik obětí na jednom místě. Karbofuran je tak silný jed, že z pouhé jedné návnady se může velmi rychle otrávit několik živočichů. V polovině února jsme takto na Břeclavsku nalezli čtyři otrávené káně lesní v malém remízku blízko sebe. V pátek 1. března pak na Hodonínsku další tři káně pár desítek metrů od sebe,“ uvedla Hlubocká.

  Za loňský rok ČSO zaznamenala 25 otrávených dravců. Od roku 2017 zdokumentovala a předala policii 160 případů, jejichž oběťmi se stalo přes 500 zvířat. Většinou šlo o dravce a šelmy, jako jsou lišky, kuny nebo vydry. Letos ČSO eviduje v databázi 12 otrávených dravců či s podezřením na otravu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte