Další Romy z Ukrajiny nezvládneme. Vyškov se bude jejich umístění bránit

12.5.2022
Jan Štoll

Vedení Vyškova se otevřeným dopisem obrátilo na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli umístění ukrajinských Romů v bývalé důstojnické ubytovně na sídlišti Víta Nejedlého. Nesouhlasí s možností umístění větší komunity. Shodl se na tom krizový štáb města.

Město se o umístění komunity Romů dozvědělo z médií, nikdo to s jeho vedením nekonzultoval. „Jelikož žádná zodpovědná osoba s námi tuto záležitost dopředu neprojednala a občané nejen sídliště a celého města, ale i okolních obcí vyjadřují veřejně obavy a požadují od nás vyjádření k této věci, svolali jsme jednání Krizového štábu ORP Vyškov, z něhož vzešlo jednoznačné usnesení o nevhodnosti této lokality včetně bezpečnostních, zdravotních a dalších rizik pro naše občany,“ píše v otevřeném dopise ministru Rakušanovi starosta Vyškova Karel Jurka (ODS). „V silách samosprávy není možné eliminovat všechna rizika, stejně jako nelze zabezpečit adaptaci této komunity do našeho prostředí, kulturní bariéra je příliš výrazná,“ upozornilo vedení Vyškova v dopise.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vytipoval 21 nemovitostí pro ubytování příchozích Romů z Ukrajiny, ne všechny jsou však podle Rakušanova dřívějšího vyjádření vhodné. Tři lze podle ministra využít po souhlasu regionálních politických autorit, uvedl ministr. Zmínil, že se objekty nacházejí mimo jiné v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina. Přesná místa chce ministerstvo zveřejnit, až uzavře smlouvy.

Jak se ministr s postojem města vypořádá, není zatím jasné. „Žádnou informaci nebo odpověď zatím nemáme, sledujeme situaci. Chápeme, že je to složité,“ řekl starosta Vyškova Karel Jurka.

Zda bude vedení města tlačit na vyslyšení postoje přes poslanecké kluby, zatím nepotvrdil, do budoucna to ale nevyloučil. Nepřímé zastoupení v Poslanecké sněmovně mají z radniční koalice hned tři strany ODS, KDU-ČSL a ANO. „Budeme se tomu (umístění) snažit zabránit všemi dostupnými prostředky,“ dodal starosta Jurka.

Ze strany Vyškova se nejedná o projev nesnášenlivosti. Do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se zapojili hned v prvních dnech. Mezi dosud přijatými jsou i Romové, ženy s dětmi z Mukačeva. A postupně jich přibývá. „Aktuálně jich už máme 29,“ dodal starosta Jurka. Ubytování našli nejdříve v hotelu ve Vyškově, to ale provázely problémy. „Našla jsem místo v ubytovně mimo centrum. I tady byly problémy, ale časem se situace zklidnila,“ řekla místostarostka Vyškova Karin Šulcová (ANO). Přizpůsobení další početné skupiny na život v novém prostředí už Vyškov podle vedení radnice nemůže zvládnout. Podle nepotvrzených informací se ministerstvo vnitra bude snažit najít i náhradní řešení v podobě větší finanční motivace pro poskytovatele soukromých ubytovacích kapacit.

Romů z Ukrajiny ale v kraji přibývá. Do Česka míří nejen Romové z Ukrajiny, ale také z Maďarska. V minulých dnech se jich u hlavního nádraží v Brně opět objevily desítky. „Komunikujeme se členy vlády a bavíme se o tom s panem premiérem (Petrem Fialou). Je potřeba najít globální řešení, protože to není problém jen Brna, ale i Prahy nebo Ostravy,“ řekl náměstek Robert Kerndl (ODS)..

V předchozích týdnech nechalo Brno ve spolupráci s policií odvézt asi stovku romských uprchlíků k náhradnímu ubytování do židenických kasáren, kde už ale dnes nikdo z nich není. Mluvčí policie Pavel Šváb uvedl, že policisté situaci u nádraží monitorují.

Romské organizace a zástupci Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny žádají kvůli přístupu k romským uprchlíkům z Ukrajiny o krizové jednání vládní rady. Stěžují si na postup přijímání romských běženců i na postoje vedení samospráv, zmiňují projevy rasismu či diskriminace.

Jan Štoll/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte