• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Další zdražení, tentokrát jízdné v Moravskoslezském kraji

  1.12.2022
  Redakce

  Krajská společnost Koordinátor ODIS, která organizuje regionální dopravu v Moravskoslezském kraji, oznámila zdražení jízdného i změny ve struktuře tarifu veřejné dopravy, které budou znamenat zrušení některých jízdenek. Nový ceník platí od 11. prosince. Důvodem je podle vedení kraje nárůst cen pohonných hmot a dalších nákladů na veřejnou dopravu.

  Zdražení se dotkne především těch, kteří používají papírové jízdenky. Podle nového ceníku se zvýší základní sazba za papírové jízdenky kupované u řidiče z 15 na 18 korun ( tedy o 20 %) a sazba za každý ujetý kilometr z 1,50 na 1,70 koruny (tedy o 13 %).

  „Zvýšení cen jízdného je nepopulární krok, ke kterému ovšem dochází po důkladných analýzách. Aby byla doprava v regionu udržitelná a nabízela cestujícím kvalitní služby, je zdražení nevyhnutelné,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Radek Podstawka (ANO), který ale zdůraznil, že pro ty cestující, kteří budou k nákupům jízdenek využívat internet, dopravní kartu ODISka nebo mobilní aplikaci ODISapka, se ceny nezmění vůbec nebo jen mírně. V tomto případě zůstane kilometrická sazba 1,50 koruny a nástupní sazba bude dál devítikorunová, oproti papírovým lístkům tedy dvakrát levnější.

  „Chceme posílit bezhotovostní nákupy přes elektronická média a e-shop ODIS a snížit množství hotovostních plateb na přepážkách a přímo ve vozech u řidičů,“ uvedl náměstek Podstawka.

  Jeho slovům ale úplně neodpovídá druhá část zdražení, týkající se  předplatných jízdenek určených těm, kteří jezdí regionální dopravou v Moravskoslezském kraji pravidelně. Tyto jízdenky totiž zdraží, i pokud je cestující pořizuje elektronickou formou.

  Cena jedné regionální zóny u 30denní jízdenky se zvýší při nákupu přes e-shop z 252 na 270 korun, tedy o 18 korun (o 7 %), při nákupu u přepážky nebo u řidiče z 290 na 310 korun, tedy o 20 korun. „Při nákupu dlouhodobých jízdenek u přepážek nebo ve vozidlech budou ceny regionálních zón nadále vyšší o 15 procent,“ doplnil Podstawka.

  Elektronický nákup se cestujícím výrazněji vyplatí hlavně u roční celosíťové jízdenky, která bude stát 16.000 korun při nákupu přes e-shop. „U přepážky pak za ni zaplatí 18.400 korun,“ řekl jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal. Dodal, že se zároveň ruší 180denní jízdenky a sníží se počet zón, u kterých se již jedná o celosíťovou jízdenku, a to z 11 na sedm.

  Zdraží i MHD v kraji

  Nezdraží ale jen příměstská doprava Moravskoslezského kraje. Během prosince dojde ke zdražení jízdného Českých drah, a to o 15 %. Zároveň k úpravám cen – pochopitelně směrem vzhůru – přistupují u své městské hromadné dopravy i velká města v kraji. V Ostravě například skončí nejlevnější papírová jízdenka platná pouze deset minut i její elektronická alternativa.

  Zároveň se přestane prodávat 90denní, 180denní a pětiměsíční předplatní jízdné platné pouze na území samotné Ostravy. Ruší se také možnost, aby na celodenní jízdenku cestovalo o víkendech a o letních prázdninách až pět lidí. V Novém Jičíně zase výrazně zdraží jednotlivé jízdné placené v hotovosti nebo platební kartou, a to ze 13 na 18 korun. V dalších větších městech vesměs zdraží předplatné jízdné.

  brm  Nepřehlédněte