• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Danuše Nerudová a Jan Farský debatovali v Třebíči o euru, greendealu i větším zapojení mladých

  23.2.2024
  Simona Knotková

  Lídři kandidátky Starostové a osobnosti pro Evropu Danuše Nerudová a Jan Farský debatovali s lidmi v Třebíči. Řeč přišla na jejich postoj k euru, vize pro Evropu, hlavní témata blížících se evropských voleb, greendeal i Ukrajinu.

  Nejvíce rezonovala otázka postoje k euru. „Ve všech firmách proexportního charakteru, které navštívíme, nám říkají, že jsme měli euro přijmout už dávno,“ uvedl poslanec za Vysočinu Lukáš Vlček, který debatu moderoval.

  S ním souhlasil i oba lídři. „Chápu lidi, kteří v české koruně vidí národní identitu, ale jediný, kdo na ní dnes reálně vydělává, jsou banky,“ podotkl Jan Farský.

  „Přijetí eura zvýší naši bezpečnost a prospěje naší ekonomice, která je v útlumu. Teď je na nás, abychom bořili mýty a stereotypy, které kolem eura panují. Musíme lidem vysvětlovat, že přijetí společné měny nepovede ke zdražování, měnové reformě a že nepřijdou o své úspory,“ doplnila Danuše Nerudová.

  Ta mimo jiné řekla, že by si přála větší zapojení mladých do, nejen evropské, politiky. „Co mě osobně na Evropě trápí, že dáváme málo příležitostí mladým lidem. Jsou inovací každé společnosti, bez nich by zakrněla a nikam se neposouvala. Potřebujeme, aby se podíleli na spolurozhodování a hlavně na tvorbě strategií. Mají odvahu jít do věcí, na které bychom si třeba netroufli,“ vyzdvihla Danuše Nerudová.

  Kromě debaty s veřejností byla součástí programu i návštěva zajímavých míst na Třebíčsku. V Zimní kavárně v Jaroměřicích nad Rokytnou pohovořili s vedením Barevného světa, který kavárnu provozuje, o sociální politice, vychutnali si kávu připravenou klienty a přidali své podpisy na piano.

  Na kozí biofarmě v nedalekých Ratibořicích si prohlédli chov včetně kůzlat, která se zde aktuálně rodí, a výrobnu mléčných produktů. Jana Farského zaujala především historie farmy, kterou hostům poutavě povyprávěl její zakladatel Pavel Dobrovolný.

  „Neziskový sektor je v České republice pevným pilířem sociálních, kulturních a sportovních aktivit, především pak u nás na Vysočině a je nutná jeho podpora. Ta je ostatně velmi důležitá i u lokálních producentů, jakým je například kozí farma DoRa. Jen tak může každý z nás ovlivnit nejen cenu výrobků, ale i kvalitu a zaměstnanost na venkově,“ shrnul Lukáš Vlček.

  Třetí zastávkou pak byla třebíčská firma NUVIA Group – světová špička v průmyslovém odvětví. Ta je klíčovým partnerem především v oblastech, kde je bezpečí a dodržování přísných norem na prvním místě. Její jméno je neoddělitelně spjato s historií jaderné energetiky.

  Zdroj: Tisková zpráva  Nepřehlédněte