Danuše Nerudová odpovídala na otázky týkající se války i LGBT komunity

30.11.2022
Roman Kořinek

Slušně zaplněný sál Alžbětiných Lázní v Karlových Varech čekal na prezidentskou kandidátku Danuši Nerudovou. Ta přijela do lázeňského města na besedu s občany, které v sále přivítal moderátor Jan Musil. Poté předal slovo kandidátce na prezidentku, která uvedla, že o své kandidatuře začala uvažovat v době covidu.

„Pokud bych byla zvolena prezidentkou, jsem připravena otvírat nepříjemná témata, jako je například chudoba seniorů, vzdělávání dětí, nedostatek bytů pro mladé rodiny nebo rozdílnost kvality života v jednotlivých regionech České republiky,“ uvedla na začátku Danuše Nerudová.

Ta je přesvědčena, že současné školství dostatečně nepřipravuje děti na život v současném a budoucím světě a že málo politiků naslouchá mladé generaci, což by ona rozhodně dělat chtěla. Dále by také chtěla iniciovat změny v rozpočtovém určení daní, aby do regionů s nedostatkem lékařů, škol, vyšší nezaměstnaností nebo nižšími příjmy šlo více peněz a kvalita života se v těchto regionech rychleji zlepšovala.

„Byla jsem se dnes podívat ve sklárně Moser a byla jsem příjemně překvapena, kolik mladých lidí se tam učí sklářskému řemeslu,“ poznamenala kandidátka na prezidentku.

Podle jejích dalších slov má být prezident více v souladu s vládou a nemá mít svoji vlastní zahraniční politiku. Prezident má lidi v zemi spojovat a ne rozdělovat. „Myslím si, že je správné pomáhat Ukrajině, ale také si myslím, že země, které pomáhají nejvíce, by měly mít právo se nejvíce podílet na obnově této země. Zároveň se domnívám, že se Evropa a další státy musí dohodnout, jaké zaujmou stanovisko k Rusku, neboť tato země nesmí zůstat v izolaci. Musí být jasně definováno, co musí Rusko splnit, aby mohly být uvolněny současné sankce,“ doplnila Danuše Nerudová.

K otázce dvou posledních prezidentů kandidátka uvedla, že oba byli nejdříve premiéři a poté prezidenti a proto se jaksi snažili si přivlastnit více pravomocí, než ze zákona prezident má. Během další diskuse se Danuše Nerudová vyjadřovala k otázkám rovnoprávnosti a respektu k LGBT komunitě, důchodové reformě nebo také rozdílnému systému odměňování mužů a žen na stejných postech. Účastníkům debaty také řekla, že by se v roli prezidentky chtěla podívat do Bílého domu.

Zdroj: vzNepřehlédněte