Dejvické divadlo hlásí dvě nové posily souboru. Kdo jimi jsou a jak známá pražská scéna oslaví 100 let republiky?

26.10.2018
Fefík
Další fotky

Režie se ujala Anna Petrželková, dcera známého divadelníka J. A. Pitínského, která vystudovala divadelní režii na VŠMU v Bratislavě v ročníku Petra Mikulíka.
Do svého tvůrčího týmu si přizvala autora scénáře Egona Tobiáše, dramaturgyni Terezu Marečkovou, výtvarnici Evu Jiříkovskou a hudebního skladatele Ivana Achera.
Příležitosti také dostanou herci Simona Babčáková, Lenka Krobotová, Anna Schmidtmajerová (představitelka Honey ze stejnojmenného projektu DD a Cirku La Putyka), Tomáš Jeřábek, Václav Neužil, Jaroslav Plesl a Lukáš Příkazký, nová posila souboru.
Třiatřicetiletý herec, narozený ve Strážnici, dosud působil v Městských divadlech pražských a v Divadle na Vinohradech. Televizní diváci ho nejspíš znají jako nadporučíka Lupínka ze seriálu Rapl.
Do angažmá do DD v této sezoně nastoupil i Vladimír Polívka. Devětadvacetiletý herec, narozený pro změnu v Ženevě, už v Dejvicích hraje v Zimní pohádce, Vzkříšení, Honey a Eleganci molekuly.

Zítra to spustíme

Sté výročí vyhlášení samostatného Československa Dejvické divadlo oslaví v předvečer významné události v sobotu 27. října komponovaným dvoudílným večerem Zítra to spustíme aneb Kdo je tady gentleman v režii Lukáše Hlavici. Ani ten není v DD nováčkem (Bratři Karamazovi ad.).

V první části večera diváci uvidí v inscenovaném čtení hru Václava Havla Zítra to spustíme. Hru o událostech noci z 27. na 28. října 1918 napsal Havel u příležitosti 70. výročí vyhlášení vzniku samostatného Československa pro scénický časopis tehdejšího Divadla na provázku a HaDivadla s názvem Rozrazil 1/’88 (O demokracii). Premiéru měla 21. října 1988.
Režisér Hlavica nastudoval tuto pro Václava Havla v mnohém netypickou hru v koncertní verzi s herci Martinem Myšičkou, Ivanem Trojanem, Miroslavem Krobotem, Pavlem Šimčíkem, Vladimírem Polívkou, Lukášem Příkazkým, Janou Holcovou a Veronikou Khek Kubařovou. Ke spolupráci přizval také výtvarnice Taniu Stránskou a Michaelu Horáčkovou Hořejší a hudebníka Matěje Kroupu.

Na druhou část večera je plánovaná rozprava s diváky, kterou povedou jednak tvůrci a interpreti uvedené hry, kterou v podtitulu autor označil jako historickou meditaci, jednak také speciální hosté. Výchozím bodem k dalším úvahám by měla být především témata vycházející ze zhlédnutého, ale inspirací bude i samotná osobnost Václava Havla, dramatika, disidenta, státníka, filozofa, vizionáře.

Projekt Zítra to spustíme aneb Kdo je tady gentleman bude Dejvické divadlo příležitostně uvádět po celou sezonu 2018/2019. Termíny dalších uvedení budou vždy plánované v souvislosti s významnými dny českých a československých dějin.

Derniéry a plány

Nová a nová představení populární pražské scény přinesly i smutnější úlohu s některými inscenacemi se rozloučit. V říjnu to byl Teremin Petra Zelenky a v listopadu to bude neméně oblíbená hororová komedie Davida Ondříčka 39 stupňů.

Zato se diváci mohou těšit, že koncem sezony uvidí Ibsenovu hru Přízraky.
Režírovat ji bude zkušený dramatik a režisér Jiří Pokorný.
Pro něj to bude už třetí zkušenost s touto scénou, v roce 1993 se tu odehrálo absolventské představení jeho hry Valašská čtverylka (kterou ovšem podepsal pseudonymem J. L. Fást) a před osmi lety tu režíroval hru Patricka Marbera Dealer’s Choice, kterou má divadlo stále v repertoáru.

Zkáza Dejvického divadla

V květnu a červnu 2018 probíhalo v prostorách divadla natáčení komediálního seriálu Zkáza Dejvického divadla. V režii Miroslava Krobota, který je spolu s Ondřejem Hüblem i autorem scénáře, se v šestidílném televizním seriálu představí celé Dejvické divadlo. Tedy nejen všichni členové hereckého souboru, ale i ostatní zaměstnanci, příbuzní a přátelé. Podobně jako seriál Čtvrtá hvězda, natočený před pěti lety, vznikla Zkáza Dejvického divadla v produkční společnosti Evolution Films. Premiéra je předběžně naplánovaná na začátek roku 2019.

Výměna ředitelek

Na konci sezóny se s Dejvickým divadlem rozloučí jeho zakladatelka a dosud jediná ředitelka – a dlužno dodat, že velmi ctěná až milovaná – Eva Kejkrtová Měřičková, které se po šestadvaceti letech v Dejvicích zachtělo do důchodu.
Nahradí ji Blanka Cichon, která – až na kratší přestávku – sbírala zkušenosti coby tajemnice ředitelky v Dejvickém divadle už také pár hezkých let.

FOTO: Dejvické divadlo 2018/19

Dejvické divadlo 2018/19 - 1 (2)Dejvické divadlo 2018/19 - 2 P1170246Dejvické divadlo 2018/19 - 3Dejvické divadlo 2018/19 - 4 1260899Dejvické divadlo 2018/19 - 5
Další fotky
Dejvické divadlo 2018/19 - 6 P1150712Dejvické divadlo 2018/19 - 7Dejvické divadlo 2018/19 - 9 P1230631Dejvické divadlo 2018/19 - 0 čt


Nepřehlédněte