• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Deky od dobrovolníků vynesly hospicu více než 600 tisíc

  20.5.2024
  Simona Knotková

  Celkem 609 000 korun vyneslo sobotní finále téměř dvouletého charitativního projektu Deka pro Hospic svatého Lazara v Plzni, v němž dobrovolníci pletli nebo háčkovali deky.

  Pestrobarevné deky v sobotu pokryly zábradlí lemující z obou stran zhruba tři čtvrtě kilometru dlouhou cyklostezku mezi Kozolupy a Městem Touškov na severním Plzeňsku. Dobrovolníci od září 2022 zhotovili 772 dek, v sobotu jich 300 našlo nové majitele, řekla hlavní koordinátorka projektu Blanka Antošová ze spolku Náš Touškov.

  „Od pondělí spouštíme na zbylé volné deky internetové rezervace,“ uvedla Antošová. Část dek možná také věnuje bezplatně do některých sociálních zařízení, například pro seniory. I přes nepříznivé počasí přišlo v sobotu na akci velké množství lidí. Mnozí si vybrali deku a za příspěvek 1900 korun ve prospěch mobilní hospicové služby Hospice sv. Lazara si ji odnesli domů. Zbylé deky nyní pořadatelé přeberou, Antošová nevyloučila, že v září ještě uspořádá pro některé z nich dražbu.

  Do projektu se zapojilo 250 dobrovolníků, kteří pletli nebo háčkovali čtverce o rozměrech 30 krát 30 centimetrů a posílali je organizátorům nebo rovnou 30 čtverců spojili do deky. Projekt převzali dobrovolníci z Písku. Štafetu dál převzal středočeský spolek Babíkov ve prospěch paliativní dětské péče. Práce na jedné dece trvala v průměru 80 hodin, hotová deka váží mezi dvěma a třemi kilogramy.

  Původně bylo v plánu pokrýt dekami cyklostezku mezi Městem Touškovem a Kozolupy, na což bylo třeba 415 dek. Velký zájem překonal očekávání organizátorů, takže museli příjem dek a čtverců předčasně zastavit. Výsledek práce dobrovolníků v sobotu uznal komisař pelhřimovské agentury Dobrý den za nový český rekord.

  Hospic svatého Lazara funguje od roku 1998, od ledna 2022 poskytuje i mobilní služby. Zájem o ně je velký. V Plzeňském kraji je kromě sv. Lazara jen mobilní hospic na Tachovsku a do malé části Klatovska přesahuje hospic z jižních Čech. Hospic sv. Lazara plánuje rozšíření této služby.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte