• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Dělostřelecká vrz Bouda se může stát národní kulturní památkou

    Dělostřelecká tvrz Bouda u Těchonína na Orlickoústecku má šanci stát se v příštím roce národní kulturní památkou. Letos by se mohla dostat na indikativní seznam, což je první krok k tomu, aby získala nejvyšší památkovou ochranu. Novinářům to řekl hejtman Martin Netolický (3PK). K tomu Pardubický kraj usiluje o to, aby se dělostřelecká tvrz Hůrka stala kulturní památkou.

    „Máme pozitivní stanovisko památkového úřadu v Pardubicích, šance zařadit Boudu mezi národní kulturní památky je velmi vysoká. To nám otevírá nezměrné možnosti čerpání investičních peněz. Čeká se na novou vládu, která seznam navržených objektů schvaluje, mělo by to být v roce 2026,“ řekl hejtman.

    Bouda je jedna z mála stavebně dokončených tvrzí a představuje nejzachovalejší stavbu ve své kategorii. Kulturní památkou je od roku 1995.

    Kromě toho hejtmanství plánuje ochránit celou pevnostní oblast, kde jsou desítky objektů. Ve vymezené oblasti Králicka je 58 objektů těžkého opevnění a 207 objektů lehkého opevnění. Kraj je před podpisem memoranda s ministerstvem obrany.

    „Na Králicku se nachází unikátní fortifikační oblast. Jedná se o garanci, že na území Králicka je definován veřejný zájem a ministerstvo se zaváže k tomu, že prioritně bude převádět objekty na obec a kraj, nikoliv soukromníkům,“ řekl hejtman.

    Některé převody vojenských objektů se podařily v minulosti, tvrz Bouda patří kraji, město Králíky má dva větší objekty a nedávno získalo třetí, je jím pěchotní srub K-S 8 U nádraží.

    „Je to otázka mnoha let. Město Králíky dlouhodobě má zájem o získání objektů do svého majetku, chceme, aby se zachoval jejich historický charakter. Máme ještě zažádáno o čtyři větší pevnosti v našem katastru. Chceme je zakonzervovat a pořádat tam občasné prohlídky,“ řekl starosta Václav Kubín (Sportovci).

    Další šancí, jak objekty ochránit, je vymezení oblasti o rozloze přibližně 30 kilometrů čtverečních, která se stane krajinnou památkovou zónou. To by se mohlo stát do dvou let.

    „Je to jedinečná možnost ochránit oblast jako celek. Králicko má těžká opevnění, řopíky, ale také protitankové překážky, příkopy a úpravy terénu, které naši předkové dělali z důvodu obrany republiky,“ řekl Richard Sicha, ředitel muzea, které je v pěchotním srubu K-S 14 U Cihelny.

    Kraj, obce ani zástupci muzeí nechtějí, aby se vojenské objekty dostaly do rukou soukromníků, kteří by je mohli nevhodným způsobem komerčně využít. „Velmi vítáme aktivitu kraje, aby nebyly objekty zneužívány na nevkusnou komerci. Bývá to pochybné zážitkové nocování v bunkru, znetvoření monolitů plastovými okny a podobně,“ řekl Sicha.

    Zdroj: ČTK


    Témata:

    Nepřehlédněte