Den architektury v Pardubickém kraji nabídne zájemcům v sedmi městech exkurze do běžně nepřístupných budov, komentované procházky, přednášky, divadelní představení a akce pro děti. Festival potrvá od čtvrtka 2. října do úterý 7. října, uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.
Akce se v kraji uskuteční v Pardubicích, Lanškrouně, Slatiňanech, Vysokém Mýtě, Žamberku, Ústí nad Orlicí a Litomyšli. V Pardubicích se festival zaměří například na architekturu bývalého kulturního domu Dukla, připravená je komentovaná prohlídka, výstava, projekce filmů či animační dílna pro děti.
„Dům kultury Dukla byl postaven na přelomu 50. a 60. let ve středu nově budovaného stejnojmenného sídliště. Budova, která byla centrem kulturního dění, je teď téměř nepřístupná. Návštěvnictvo má tak jedinečnou příležitost si ji během naší akce prohlédnout,“ řekla Marie Barešová, předsedkyně spolku Rekino.
Pardubická procházka věnovaná brutalistnímu obchodnímu domu Prior připomene tvorbu jeho autorky Růženy Žertové. V prostorách zámku se uskuteční prohlídka výstavy S.K.L.E.M. s autorkami expozice, které představí vývoj českého sklářského umění.
V Žamberku se lidé vydají po stopách významných žen, které se zapsaly do místní historie i podoby města. V Ústí nad Orlicí se návštěvníci podívají na město očima architektky Petry Coufal Skalické. V Lanškrouně se odehraje vernisáž studentských návrhů proměn veřejného prostoru, na kterou naváže komentovaná procházka po městě v doprovodu autorek. Festival tam zakončí panelová diskuse Architektky a umělkyně.
Slatiňany představí koncept patnáctiminutového města při procházce s městskou architektkou Martinou Pešlovou. „Město, kde dojdete do práce nebo k lékaři za 15 minut. Za stejný čas se dostanete z nádraží do centra i k památkovým místům, což dělá z města příjemné místo pro život i každodenní pohyb,“ uvedla architektka.
Na dvousetletou historii divadla ve Vysokém Mýtě se zaměří tematická procházka, na kterou naváže diskuse Na víno s architektkami a umělkyněmi, při které budou tvůrkyně debatovat o svém postavení ve společnosti, tvorbě i profesní cestě. Litomyšlský program pozve na prohlídku nové vyhlídkové stavby Výhled vystavěné z lodních kontejnerů.
Na hlavní festivalové téma Dne architektury tematicky naváže od 1. do 6. října i sesterský festival Film a architektura. Představí osobnosti architektury, umění i filmu, které neprávem zůstávají ve stínu kvůli genderu, době nebo kolektivní paměti. Festival zamíří také do Pardubic, Lanškrouna a Vysokého Mýta.
Zdroj: ČTK


















