• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Desítky milionů korun od Evropské unie dostanou projekty zaměřené na rozvoj příhraničí v Královéhradeckém kraji

    15.7.2024

    Na rozvoj příhraničí v Královéhradeckém kraji jdou z evropského programu Interreg Česko – Polsko 2021 – 2027 desítky milionů korun. Média o tom informovali zástupci kraje.

    Díky podpoře evropských fondů se například rozšíří spolupráce historických pevností Josefov na Náchodsku a v polském Kladsku nebo vznikne virtuální stezka po místech s tradicí výroby mechanických betlémů.

    Pět takzvaných velkých projektů s účastí partnerů z Královéhradeckého kraje dostalo podporu v celkové výši 3,4 milionu eur, tedy téměř 86 milionů korun.

    „K této částce se ještě připočtou dotace ze strany státu pro české partnery ve výši pět až deset procent z celkových způsobilých výdajů projektů,“ uvedl krajský radní pro regionální rozvoj a evropské dotace Adam Valenta (Piráti).

    Na malé projekty, kterých bylo schváleno přes 30, půjde téměř milion eur, tedy okolo 25 milionů korun. „Vysokou míru podpory získalo 31 malých projektů s účastí partnerů z našeho regionu, které rozvíjejí přeshraniční spolupráci třeba sportem, uměním nebo turistikou,“ uvedl Valenta.

    Některé podpořené projekty už se podle mluvčího hejtmanství Dana Lechmanna rozjely, jiné začínají a další se chystají.

    Téměř 590.000 eur, tedy asi 15 milionů korun, obdrží projekt Cyklostezka Kudowa-Zdrój – Žďárky, který by měl rozšířit možnosti plánování cyklistických okruhů navazujících na již existující sítě cyklotras na obou stranách hranice.

    Spolupráce měst Kladsko a Jaroměř na projektu Pevnost bez hranic II přinesla podporu z fondů EU ve výši 1,7 milionu eur, tedy 43 milionů korun. Barokní pevnost Josefov, která je součástí Jaroměře, patří mezi vrcholná díla evropského pevnostního stavitelství podobně jako kladská pevnost. Evropské peníze umožní vznik nových prohlídkových okruhů, expozic či odpočinkových zón a také propagaci.

    Na projektu nazvaném Objev skryté skvosty II se budou podílet partneři z Polska a Královéhradeckého i Libereckého kraje. Cílem projektu podpořeného částkou 520.000 eur, tedy asi 13 milionů korun, je posílit propagaci méně známých turistických cílů a odlehčit turisticky zatíženým lokalitám.

    „Na kraj bude mít vliv i projekt Svitav a polských Vambeřic zaměřený na tradice mechanických betlémů. Obě města společně vytvoří virtuální stezku propojující významná betlémářská místa. Chybět nebudou ani Třebechovice pod Orebem s muzeem betlémů,“ uvedl Lechmann.

    Podporu získal i projekt „Společně řešíme problémy česko-polského pohraničí“, kde jediným partnerem je Evropské seskupení pro územní spolupráci (ESÚS) NOVUM, jehož zakládajícím členem je kraj. „Založení ESÚS NOVUM vyplynulo z potřeby řešit problémy, které brání polsko-české přeshraniční spolupráci. Tato spolupráce sice začala dlouho před otevřením hranic, ale existují oblasti, které vyžadují zvláštní spolupráci i nyní,“ uvedl Lechmann. Proto vznikne spolupráce v sedmi oblastech: ochrana zdraví, administrativní problémy, hospodářská spolupráce, územní plánování, ochrana životního prostředí, doprava, cestovní ruch, sport a kultura. Evropská dotace do tohoto projektu činí 272.000 eur, tedy 6,8 milionu korun.

    Více o programu Interreg Česko – Polsko 2021-2027 lze nalézt na webu programu nebo na Euroregion Glacensis.

    Zdroj: ČTK


    Témata:

    Nepřehlédněte