• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Dětem s psychickými problémy pomůže nové centrum

  14.9.2022
  Simona Knotková

  Děti s duševními problémy mohou v Praze využívat služeb nového Centra duševního zdraví (CDZ). Pomoc jim v zařízení bude poskytovat tým složený mimo jiné z dětského psychiatra, psychologa, rodinného poradce a sociálních pracovníků. Službu zajišťuje s podporou pražského magistrátu nezisková organizace Dům tří přání. Tým fungoval od roku 2020 v pilotním režimu. Novinářům to sdělily radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě) a ředitelka organizace Dům tři přání Miroslava Flemrová.

  Cílem CDZ, které nyní sídlí v Korunovační ulici v Praze 7, je mimo jiné pomoci dětem a mladým lidem předcházet rozvoji duševního onemocnění a zvyšovat kvalitu života dětí a adolescentů s diagnostikovaným duševním onemocněním. Podpory od týmu se dostane i rodinám klientů.

  V úterý otevřené CDZ je jedinou zdravotně-sociální službou tohoto druhu v Praze a třetí v Česku, uvedla v tiskové zprávě manažerka propagace a komunikace organizace Dům tří přání Iveta Bajerová. Služba je poskytována bezplatně pro klienty do 18 let věku s trvalým bydlištěm v Praze. Na CDZ se mohou obracet pracovníci sociálních či zdravotnických služeb, ale i školy nebo rodiče. Pomoc bude hrazena z veřejného zdravotního pojištění, dotací a grantů. Podpora týmu je podle informací na webu organizace časově omezena na tři až šest měsíců.

  Za dva roky pilotního provozu činnosti týmu se podle ředitelky Flemrové ukázalo, že služba je potřebná a velmi vyhledávaná. Důvodem je podle ní vzrůstající počet klientů cílové skupiny a nedostatek dětských psychiatrů a psychologů. Nejčastějšími klienty byly děti, které se potýkaly s úzkostmi, depresí, poruchami příjmu potravy či měly sebevražedné tendence.

  Činnost centra podpořil pražský magistrát udělením dotace 888 tisíc Kč. Podle Johnové, v jejíž gesci je sociální politika a zdravotnictví v metropoli, Praha svou finanční podporou CDZ navazuje na ministerstvo zdravotnictví. To podporovalo pilotní projekty, s jejichž koncem ale podle Johnové podporu ukončilo.

  „V pilotním režimu otestovaná služba by velmi chyběla, proto jsme se rozhodli tento unikátní tým pečující o duševní zdraví dětí a mladých lidí dále rozvíjet,“ řekla.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte