Děti v libereckém kraji se učí sportovat už v mateřských školách

26.11.2021
Jan Štoll

Udělat kotoul, vylézt na bednu nebo přeskočit překážku. To už bývá pro dnešní předškoláky problém. V Libereckém kraji má zlepšit pohybovou gramotnost dětí projekt Sportimáček. Do pilotního programu se zapojilo 17 mateřských škol.

Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Turnov a v dalších městech kraje se učitelky mateřských škol učily, jak děti rozhýbat a bezpečně s nimi cvičit.  „Učitelky v mateřských školách se často bojí s dětmi některé sportovní aktivity provozovat, aby si děti neublížily a nezranily se,“ říká předsedkyně spolku Sportimáček a lektorka Lucie Jakubcová. „Navíc pohyblivost dětí bohužel rok od roku klesá, na čemž se samozřejmě podepisuje i dnešní online doba. Proto jim chceme ukázat, že pohyb je především zábava a že se není čeho bát,“ dodává.

Součástí programu Sportimáček jsou odborné semináře, instruktážní videa i praktické ukázky ve školkách. „Sportimáček nás i rodiče oslovil hned při prezentaci v naší mateřské škole, kde si mohly děti společně s rodiči pohybové dovednosti vyzkoušet,“ říká Miroslava Jonášová z liberecké školky V Zahradě.

Náměstek jabloneckého primátora David Mánek (ANO) předpokládá, že pokud se program osvědčí, radnice v příštím roce podpoří jeho rozšíření i do dalších školek ve městě. „Svojí podporou chceme zároveň jít naproti místním sportovním klubům, od nichž často slýchám, jak se dnešní online doba neblaze podepisuje na úrovni pohybové zdatnosti dětí. Cíl je tedy jednoznačný – pomoci dětem lépe zvládat základní pohybové dovednosti a koordinaci pohybů, podpořit jejich zdravý růst a vývoj už v raném věku v prostředí mateřských škol,“ dodal Mánek.

„V Jablonci jsme začali při projektu Běh nás baví spolupracovat s Mateřskou školou Muchomůrka. Proto se právě tato školka stala i naším prvním jabloneckým zájemcem o účast v programu pohybové gramotnosti,“ říká předseda spolku Sportimáček Pavel Jakubec. Díky podpoře magistrátu se pak pode něj do projektu zapojily další dvě školky.

Sto/ČTKNepřehlédněte