• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dětská pohotovost ve Dvoře Králové končí

  28.2.2024
  Simona Knotková

  Ve Dvoře Králové nad Labem končí dětská pohotovost. Od března bude tuto službu i pro Dvůr Králové zajišťovat krajská nemocnice v Trutnově, kde je pohotovostní služba přímo navázána na dětské oddělení.

  Na webu o tom informovala krajská Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem. Za ukončením provozu dětské pohotovosti jsou podle zástupců dvorské nemocnice a hejtmanství personální důvody spojené s nedostatkem pediatrů.

  „Péči v rámci dětské pohotovosti zajišťuje Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem skrze externí lékaře, a to na vlastní poliklinice mimo areál nemocnice. Na další spolupráci se nemocnice s externími dětskými lékaři nedohodla, a proto od března provoz dětské pohotovosti ve Dvoře skončí. Důvodem je hlavně nedostatek pediatrů, kteří by byli schopni službu zajišťovat, jedná se o celorepublikový problém způsobený věkovou strukturou lékařů v této odbornosti,“ řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

  Dětská pohotovost ve Dvoře Králové se podle něj vyznačovala mimo jiné nízkou vytížeností nebo i chybějící navazující péčí v podobě plnohodnotného dětského oddělení, které by dětského pacienta v případě nutnosti mohlo převzít do péče. „V případě dětské pohotovosti ve Dvoře byl vždy nutný převoz závažnějších případů do jiné nemocnice, a to buď v Trutnově, Náchodě nebo Hradci Králové,“ uvedl Lechmann.

  V Oblastní nemocnici Trutnov je pohotovost na dětském oddělení v sobotu, neděli a ve svátek od 8:00 do 20:00, bližší informace jsou na webu nemocnice. Mimo tuto provozní dobu je potřeba se obrátit na akutní ambulanci dětského oddělení v trutnovské nemocnici na telefonní číslo +420 499 866 288.

  „Od příštího roku bude podle legislativy odpovědnost za zajištění pohotovostí přecházet z krajů na zdravotní pojišťovny, které podle všeho plánují navázat pohotovosti na urgentní příjmy. To znamená, že jelikož dvorská nemocnice není zařazena do sítě nemocnic s urgentním příjmem, tak by stejně nemohla pohotovost řádně provozovat,“ uvedl Lechmann.

  Podle něj se k tomuto přístupu z hlediska komplexnosti péče pro dětské pacienty hlásí i lékařští odborníci, kteří obdobně doporučují zřizování dětských pohotovostí pouze tam, kde je k dispozici urgentní příjem a dětské oddělení. „Péče o pacienty v Královéhradeckém kraji, kteří budou vyžadovat ošetření v rámci dětských pohotovostí, budou komplexně zajištěny v rámci nemocnic Královéhradeckého kraje v Náchodě, Trutnově, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou, a také na dětské pohotovosti ve Fakultní nemocnici Hradec Králové,“ dodal Lechmann.

  Krajské nemocnice v regionu zastřešuje Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje. Holding je vlastníkem nemocnic v Náchodě, Jičíně, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a Rychnově nad Kněžnou, součástí jsou také nemocnice v Novém Bydžově a Broumově.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte