Devadesátiletý muž ze Zlína se stal obětí sofistikovaného investičního podvodu, při kterém přišel o více než milion korun. Kriminalisté nyní pátrají po neznámých pachatelích, kterým v případě dopadení a odsouzení hrozí dva až osm let vězení.
Podvodníci seniora oslovovali opakovaně již od roku 2020. Představovali se českými jmény a vydávali se za zástupce společnosti zabývající se investicemi. Muži slíbili, že z jeho počáteční investice 255 tisíc korun dokážou vytvořit milion korun prostřednictvím kryptoměnových operací.
Celý systém fungoval tak, že senior dostával instrukce poštou. Pachatelé následně požadovali další a další platby, které odůvodňovali údajnými poplatky za zřízení kryptopeněženky nebo výhodnými kurzy. Starší muž peníze zasílal v hotovosti opět prostřednictvím pošty v různých částkách od několika tisíc až po desítky tisíc korun.
Celková škoda nakonec dosáhla více než 1 090 000 korun. Komunikace s podvodníky probíhala výhradně telefonicky z různých telefonních čísel, která však po ukončení hovorů přestala fungovat, takže zpětné spojení nebylo možné.
Policie před podobnými typy podvodů opakovaně varuje. Senioři jsou častým terčem takzvaných investičních podvodů, kde pachatelé slibují nereálně vysoké výnosy s minimálním rizikem.
Zdroj: ČTK


















