• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Devět desítek uprchlíků v Praze stále potřebuje pomoc

  18.2.2024
  Simona Knotková

  V Praze je přes 96 000 registrovaných ukrajinských uprchlíků, za loňský rok hlavní město do podpory Ukrajinců v metropoli investovalo zhruba 96,1 milionu korun. Informoval o tom primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09) a mluvčí magistrátu Vít Hofman.

  Pomoc je stále potřebná, je třeba zvýšit kapacity sociální práce, terénní práce a garantovaného bydlení, řekl Pospíšil k uplynulým dvěma rokům konfliktu na Ukrajině. Rusko zemi napadlo 24. února 2022.

  „Pomoc je stále potřebná. Za nás je nutné podpořit integraci zranitelných osob a zajistit, aby mohli být ekonomicky aktivní,“ sdělil Pospíšil. „Pro tyto účely je třeba zvýšit kapacity sociální práce, terénní práce a garantovaného bydlení, o což se snažíme,“ dodal.

  Praha od počátku konfliktu pomáhala humanitárně, nyní i v oblasti adaptace a integrace. „To zahrnuje například podporu obědů ukrajinským dětem ve školách, jazykovou přípravu pro základní školy, financování adaptace jazykových skupin a sociálních a humanitárních služeb,“ uvedl Pospíšil. „Také poskytujeme pomoc nově příchozím romským uprchlíkům z Ukrajiny a spolupracujeme s ukrajinskými organizacemi,“ dodal. V roce 2023 byl také spuštěn projekt Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny, který zahrnuje spolupráci úředníků městského úřadu a neziskových organizací.

  Podle Hofmana Praha z vlastních prostředků loni investovala na pomoc Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům zhruba 96,1 milionu korun, v roce 2022 to bylo 500,6 milionu. Dále jsme v roce 2022 a 2023 získali finanční prostředky ze státního rozpočtu v souhrnné výši 946 milionu Kč a od organizace UNICEF ve výši 169,7 milionu korun, uvedl.

  Podle posledních údajů evropského statistického úřadu Eurostat v EU žije 4,31 milionu ukrajinských válečných uprchlíků, kteří mají dočasnou ochranu. Nejvíce utečenců přijaly Německo, Polsko a ČR, která poskytuje dočasnou ochranu více než 370 000 lidí. Podle lednového odhadu Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo ve válce zabito více než 10 000 ukrajinských civilistů. Kromě toho bylo více než 19 000 osob zraněno.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte