Divadlo Spejbla a Hurvínka si bude tento rok připomínat výročí svého zakladatele Josefa Skupy

15.1.2022
Redakce

Po celý letošní rok si bude Divadlo Spejbla a Hurvínka připomínat kulaté výročí svého zakladatele Josefa Skupy. Slavný loutkoherec se narodil 16. ledna 1892. Divadlo připomene 130. výročí programem na své dejvické scéně, aktivitami na sociálních sítích, podcastem moderovaným Spejblem a Hurvínkem nebo zve fanoušky na zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka nedaleko Plzně, informovala Darina Miklovičová.

Divadlo Spejbla a Hurvínka si letos jako připomínku své úplně první zahraniční cesty do Paříže z roku 1929 tento svůj zájezd téměř po sto letech zopakuje. „V květnu tohoto roku se symbolicky vrátíme právě do francouzské metropole a hostovat budeme v Českém centru,“ uvedla ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová.

Na domácí dejvické scéně se první představení tohoto roku nazvané Pohádky pro Hurvínka uskuteční dnes. V sobotu 12. února bude v divadle se svým koncertem hostovat kapela Bombarďák.

Skupa se narodil se ve Strakonicích, ale vyrůstal v Plzni a také v Mladějovicích, kde byl jeho strýček řídícím učitelem. Nadaný chlapec vystudoval pražskou Uměleckoprůmyslovou školu, poté se vrátil do Plzně jako středoškolský profesor. Spolupracoval jako výtvarník s Městským divadlem a začal hrát s loutkami v poloprofesionálním Loutkovém divadle Feriálních osad. Tam v roce 1920 vznikl Spejbl a v roce 1926 i Hurvínek.

Díky velké popularitě, kterou si spolu se Spejblem a Hurvínkem vydobyl, se mohl Skupa v roce 1930 osamostatnit. Zrodilo se tak Divadlo Spejbla a Hurvínka. V tomtéž roce přišel na svět i pejsek Žeryk a také Hurvínkova nerozlučná kamarádka Mánička. Její první podobu vytvořil Skupův žák, přítel a také spolupracovník Jiří Trnka. Divadlo si brzy získalo jméno, a to nejen v českých zemích, ale i v zahraničí. V roce 1933 se Skupa stal prezidentem mezinárodní loutkářské organizace UNIMA.

„Nejen my, jeho následovníci v divadle, na svého zakladatele nezapomínáme. Josef Skupa založil divadelní tradici, která trvá dodnes a vychází z ní nejenom Divadlo Spejbla a Hurvínka. Přišel s moderním pojetím loutkového divadla a následovníků má dlouhou řadu po celém světě,“ uvedla Kirschnerová, která pokračuje po svém otci Miloši Kirschnerovi a Josefu Skupovi ve vedení divadla.

Loni v listopadu se u příležitosti 130 let od Skupova narození pro veřejnost otevřel nový sportovně zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka po okolí Boleveckých rybníků u Plzně. Je na něm deset stanovišť, na nichž se lidé setkají s dřevěnými sochami Spejbla i Hurvínka. Po použití QR kódu oba hrdinové zájemce pobaví krátkým veršovaným rozhovorem. Je možné také plnit různé úkoly. Okruh začíná na hrázi Šídloveckého rybníku a je celoročně volně přístupný. Dá se projít pěšky i s kočárkem, anebo projet na kole, odrážedle či koloběžce.

zdroj: čtkNepřehlédněte