Kriminalisté se zabývají případem nezletilé dívky, která minulý týden po intoxikaci neznámou látkou skončila na jednotce intenzivní péče Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Podle zjištění vyšetřovatelů mohlo jít o syntetický kanabinoid. Policisté zjistili, že látku dívce poskytla její kamarádka. Nyní prověřují další okolnosti případu, uvedla v tiskové zprávě krajská policejní mluvčí Šárka Trnková.
„V souvislosti s tímto případem policisté provedli opakovanou kontrolu prodejny ve Vsetíně, kde byla látka zajištěna a předána k odborné expertize. Orientační předběžná analýza potvrdila, že šlo o syntetický kanabinoid zařazený na seznam psychoaktivních látek,“ uvedla mluvčí. Syntetické kanabinoidy jsou uměle vytvořené chemické látky, které napodobují účinky přírodního THC, tedy psychoaktivní látky obsažené v rostlině konopí.
Policie upozornila, že syntetické kanabinoidy mohou mít nepředvídatelné a velmi závažné zdravotní účinky, zejména u dětí a mladistvých. „I malé množství může způsobit otravu, ztrátu vědomí, psychické obtíže nebo dokonce ztrátu života. Současně připomínáme, že osoby starší 15 let nesou trestní odpovědnost. Poskytnutí zakázané látky dítěti může být posuzováno jako trestný čin, a to i tehdy, pokud pachatel sám ještě nedosáhl zletilosti,“ uvedla Trnková.
Policisté apelují na rodiče, školy i veřejnost, aby věnovali zvýšenou pozornost tomu, s kým se děti stýkají, co si mezi sebou předávají a jaké látky mohou být v jejich okolí dostupné. „Pro děti a mladistvé platí zásada v žádném případě neexperimentovat s neznámými látkami. Včasná komunikace a zájem o dění v životě dítěte mohou podobným situacím předejít,“ doplnila mluvčí.
Zdroj: ČTK
















