• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Divoká prasata ničí lesy i majetek. Kraj chce snížit jejich počet

  2.4.2024
  Simona Knotková

  Karlovarský kraj vyhlásil od dubna nový dotační program na snížení počtu černé zvěře.

  Má pomoci zmírnit škody, které divoká prasata způsobují v lesích, ale i na obecním a soukromém majetku. Krajský program je na rozdíl od podobného státního programu cílený více na samotné myslivce, aby je motivoval k odstřelu černé zvěře, uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Karel Jakobec (ODS). Za zastřelené prase nabízí 1000 korun.

  „Jedná se o dotační program, který už v kraji fungoval a následně si ho převzal stát na národní úroveň. Nicméně po letech se v regionu opět přemnožila zejména divoká prasata, a je proto třeba jejich stav regulovat. Krajský program ’zástřelného’ je oproti státnímu programu upraven a je směřován přímo na myslivce. Snahou je motivovat finanční odměnou samotné myslivce, kteří kraji pomohou s problémem přemnožení černé zvěře a kraj jim za to poskytne peníze z dotačního programu,“ uvedl náměstek pro životní prostředí Jakobec.

  Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl v březnu 2023 v Karlovarském kraji odhadovaný počet kusů černé zvěře 2424. Prasata mají na jaře mladé a jejich počet se pak výrazně zvyšuje. Dostávají se nejen do blízkosti obcí a měst, ale často i přímo do ulic. S divokými prasaty se tak potýkají například Lázeňské lesy Karlovy Vary, prasata chodila v ulicích například Citic, běžná jsou i v Sokolově nebo v okrajových částech Lokte.

  Z rozpočtu Karlovarského kraje je na program zástřelného vyčleněno 800.000 korun pro rok 2024. Dotace bude poskytnuta na základě odlovu minimálně tří kusů černé zvěře v jednom čtvrtletí a činí 1000 korun za prase divoké ulovené na území Karlovarského kraje. V jedné podané žádosti tak dotace činí 3000 korun a žádost je možno podávat nejvýše jednou za čtvrtletí.

  První žádosti bude možné podávat v termínu od 1. do 10. července letošního roku, a pak vždy po skončení čtvrtletí. Žadatelem o krajskou dotaci může být fyzická osoba s platným loveckým lístkem a povolenkou lovu pro příslušnou honitbu. Dotace budou poskytnuty za odlov černé zvěře v období od 1. dubna do 31. prosince 2024 na honebních i nehonebních pozemcích na území Karlovarského kraje. Žadatel má povinnost ulovený kus prasete divokého řádně zaevidovat ve svém uživatelském účtu v Evidenčním portálu myslivosti nejdéle do 12 hodin od ulovení.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte