• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky!

  4.12.2017
  Vanesa Blažková

  Na dnešní den připadá svátek svaté Barbory. Podle lidové tradice je považován za magický čas, vhodný pro jednoduchý věštěcký rituál.

  FOTO: Dnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky!

  Dnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky! - spring_flower_nature_green_white_plant_blossom_floral-898084.jpg!dDnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky! - Dnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky! - Kalteysen_St._Barbara_Altarpiece_(detail)Dnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky! - Sv. BarboraDnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky! - Francisco Goya, sv. Barbora

  Pro svobodné i vdané

  Dívky, které zajímá, jaké jsou v příštím roce jejich vyhlídky na svatbu, si dnes nařezají větvičky třešní nebo višní, tzv. barborky a dají je doma do vázy. Pokud větvička do Štědrého dne rozkvete, do roka bude dívka pod čepcem. Jednotlivé větvičky je možné pojmenovat mužskými jmény, aby bylo jasnější i jméno nastávajícího.

  Větévky si mohou přinést i vdané paní, aby jim věštba řekla, zda bude příští rok šťastný. Otázky ohledně peněz odpovídají větvičky zlatého dešťě. To, zda do Štědrého dne rozkvetou a jak moc, předpoví finanční situaci.

  Jak na to?

  Ideální je, jsou-li větvičky před uříznutím vystaveny na 4 až 5 týdnů teplotám kolem nuly a níž. Větvičky řežeme tak, abychom strom či keř co nejméně poškodili. Nejvhodnější větvičky bývají na jižní, tedy prosluněné straně. Vybereme ty, které mají shluky baculatých pupenů, protože obsahují kvítky. Větvičky nařežeme v délce přibližně 50 cm, jejich konečnou délku budeme zkracovat podle vázy. Uříznuté větve necháme několik hodin v chladnější místnosti a poté je na hodinu ponoříme celé do vlažné vody. Konce větviček je důležité nařezat šikmými řezy ostrým, čistým nožíkem. Pupeny, které budou ve váze pod hladinou vody, ulomíme. Větvičky můžeme někdy namočit do vody celé, aby v suché místnosti nezaschly. Urychlení procesu pomáhá blízko vázy postavit mísa s jablky, ta totiž uvolňují etylen, látku, která dřeviny ke kvetení povzbuzuje.

  Svatá Barbora

  Tato světice bývala volávána na pomoc při krizových, těžkých obdobích, například za morových epidemií. V katolické církvi je řazena mezi mučednice. Bývá též vzývána jako přímluvkyně za šťastnou hodinu smrti, ačkoliv její vlastní smrt příliš šťastná nebyla. Za její křesťanskou víru ji setnul vlastní otec, před tím byla ještě zbičována, pálena a byly jí uříznuty prsy.  Nepřehlédněte