• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dny evropského dědictví v Pardubicích oslaví 18 památek, chystají se komentované prohlídky i workshopy

  16.8.2023
  Doris Drienová

  Dny evropského dědictví v Pardubicích otevřou veřejnosti 18 historických a kulturních objektů. Většinou bude vstup zdarma.

  Pořadatelé mají pro návštěvníky také připravený doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek či workshopů, uvedl magistrát v tiskové zprávě. Akce se koná 9. a 10. září.

  Otevřeny budou jak objekty přístupné po celý rok, tak ty, které své brány návštěvníkům otevírají jen zřídka, nebo poprvé. „V rámci letošního ročníku bude nově otevřen například objekt Střední průmyslové školy potravinářství a služeb Pardubice, v jehož prostorách na návštěvníky čeká komentovaná prohlídka unikátního historického školního mlýna,“ řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

  Další novinkou na programu je Institut Paměti národa, který ve spolupráci s okresním archivem chystá komentovanou prohlídku po kamenech zmizelých, takzvaných Stolpersteinech. Připomínají židovské obyvatele, které za války Němci deportovali do koncentračních táborů.

  „K vidění toho bude mnohem více, věřím, že veřejnost si vychutná jak návštěvu míst, kam se třeba ještě nikdy nedostala, tak i množství zajímavostí a doprovodného programu, které pro ni mají pořadatelé připraveny,“ řekl Klčová.

  Vyhledávanou zastávkou bude podle pořadatelů Gočárova galerie v Automatických mlýnech, která zájemcům nabídne procházku po části této kulturní památky. Zatím je ve zkušebním provozu, veřejnosti se plně otevře na podzim.

  Lidé také mohou vybírat z doprovodného programu. „Chystáme ve spolupráci s Klubem vojenské historie program u Zelené brány, který návštěvníky díky dobovému oblečení a improvizovaným scénkám přenese do období 1. republiky. Příznivci historických vozidel se po oba dny budou moci projet historickými trolejbusy Dopravního podniku města Pardubic, pro ty, co se pro změnu rádi projdou, máme připravenou tradiční procházku po městské památkové rezervaci a Stezce Silver A za doprovodu historika Františka Šebka,“ řekla vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu Jana Fiedlerová.

  Mezi další místa, která mohou lidé navštívit, je Dům U Jonáše, kostel sv. Bartoloměje a jeho zvonice, Zelená brána, krajská knihovna, kostel Zvěstování Panny Marie, Mázhaus, Ekocentrum Paleta, Památník Zámeček Pardubice, Larischova vila, Východočeské divadlo Pardubice, městská radnice, Knihovní centrum U Vokolků, Východočeské muzeum v Pardubicích, Institut Paměti národa Pardubice a židovský hřbitov. Program je například na webu města.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte