• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Do Brna autobusem? Od neděle rychleji

  5.12.2023
  Simona Knotková

  Ze Zlína a Uherského Hradiště budou od neděle 10. prosince, kdy začnou platit nové jízdní řády ve veřejné dopravě, jezdit zrychlené autobusové spoje do Brna.

  Mezi Zlínem a Brnem pojedou každé dvě hodiny a trasu urazí za hodinu a 35 minut. Mezi Brnem a Uherským Hradištěm pojedou každou hodinu, trasu zvládnou za hodinu a 20 minut, řekl novinářům Martin Štětkář, jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED), která se v regionu stará o integrovanou dopravu.

  Mezi Zlínem a Brnem pojedou zrychlené spoje desetkrát denně v pracovní dny a sedmkrát denně o víkendu. Mezi Uherským Hradištěm a Brnem to ve všední dny bude také desetkrát, o víkendových dnech šestkrát. Spoje objednávané Zlínským krajem se díky úpravě podle Štetkáře dostanou na čas, který v současné době mají komerční dopravci. „Zavádíme u těchto rychlejších spojů rezervaci. To znamená, že cestující si může zarezervovat to sedadlo a v případě linky ze Zlína si může zarezervovat i invalidní vozík nebo kočárek,“ řekl Štětkář.

  Spoje ze Zlína budou zastavovat pouze v Kroměříži na autobusovém nádraží a Milíčově náměstí a v Brně na zastávce Tržní. Spoje z Uherského Hradiště zastaví ve Starém Městě, v Buchlovicích a v Brně na Tržní. „Při cestě z Brna se pak spojení v Uherském Hradišti rozvětví. Jednou za dvě hodiny pojede přes Napajedla do Zlína, jednou za dvě hodiny přes Uherský Brod a Luhačovice do Valašských Klobouk,“ uvedl náměstek hejtmana Radek Doležel (ANO).

  Výrazná změna čeká autobusové jízdní řády na trase ze Zlína do Kroměříže přes Holešov a v okolí Bystřice pod Hostýnem. Na hlavních trasách mezi Zlínem a Holešovem, Zlínem a Fryštákem, Holešovem a Kroměříží a Holešovem a Bystřicí pod Hostýnem zavede kraj taktovou dopravu. „Fryšták, Holešov, Hlinsko pod Hostýnem, Brusné, Bystřice pod Hostýnem a Podhradní Lhota budou fungovat jako přestupní uzly,“ uvedl Doležel. Přibude také víkendové večerní spojení ze Zlína přes Fryšták a Holešov do Kroměříže, nové večerní spoje začnou jezdit na trase mezi Zlínem, Kvasicemi a Kroměříží.

  V železniční dopravě posílí České dráhy (ČD) spojení v ranní a odpolední špičce na trati 303 mezi Kroměříží a Bystřicí pod Hostýnem. „V nejexponovanější době bude v tomto úseku zkrácen hodinový interval na půlhodinový, mimo špičku pak bude interval mezi vlaky zkrácen ze dvou hodin na hodinu,“ sdělil mluvčí ČD Petr Pošta. Vlaky do a ze Zborovic pojedou přímo do a z Hulína na přestup s dálkovou dopravou, ve špičce pak až z a do Bystřice pod Hostýnem.

  V ranní špičce přibude spojů na trati 331 mezi Otrokovicemi, Zlínem a Vizovicemi a také na trati 341 v úseku ze stanice Bylnice do Bojkovic. Ve špičkách pracovních dnů budou zavedeny spěšné vlaky ze Starého Města do Olomouce a zpět doplňující spoje linky R13 Moravan do hodinového taktu. V odpolední špičce na nové spěšné vlaky ve Starém Městě navážou přípoje do a od Hodonína a Brna a také ve směru do a z Uherského Hradiště.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte