Do Česka dorazily ostatky brigádního generála Františka Moravce

26.4.2022
Redakce

Na vojenském letišti v Čáslavi přistálo letadlo s ostatky brigádního generála Františka Moravce. Ze Spojených států urnu s popelem bývalého velitele československé rozvědky a iniciátora atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha přepravil vojenský speciál. Po slavnostní pietě bude uložena v kolumbáriu na místním hřbitově. Od českých hranic speciál doprovodily dva stíhací letouny Gripen.

Letadlo s ostatky z vojenského letiště ve Washingtonu odstartovalo hodinu po půlnoci středoevropského letního času. Na jeho palubě byla ministryně obrany Jana Černochová a členové delegace včetně ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna nebo ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka. Právě on urnu do vojenského speciálu ve Washingtonu naložil poté, co mu ji předali příslušníci americké čestné jednotky.

Armádní stroj do Česka přepravil i příbuzné generála Moravce včetně jeho vnučky Anity Moravcové Gardové a vnuka Alana Moravce Garda. Další příbuzní, potomci generálova bratra Václava, žijí v Česku.

Urnu z letadla po příletu vynese voják čestné stráže a naloží ji do pohřebního vozu, který ji převeze k budově velitelství základny. Před ní se uskuteční asi třičtvrtěhodinový ceremoniál. Na něm zazní americká i česká hymna a smuteční řeč Moravcové Gardové, Černochové nebo předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Na hřbitově v Čáslavi bude ještě dopoledne urna uložena do kolumbária.

Pietě budou přihlížet vysocí představitelé státu, ministerstva obrany, armády, Vojenského zpravodajství nebo města. Přítomni budou i příslušníci 601. skupiny speciálních sil, která nese Moravcovo jméno.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte