• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Do domů na Domažlicku natekla voda a bahno

  22.5.2024
  Simona Knotková

  Silné srážky, které v úterý večer zasáhly Plzeňský kraj, způsobily na několika místech potíže.

  V Blížejově na Domažlicku se večer po prudkém lijáku dostala voda do několika domů a dvorů, řekl starosta Jiří Červenka. Hasiči měli v kraji desítky výjezdů k popadaným stromům a čerpání vody, vyplývá ze statistiky jejich zásahů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo na Šumavě a v podhůří Českého lesa za 24 hodin až 75 milimetrů srážek. Déšť zvedl i hladiny několika toků, druhý povodňový stupeň platí na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku.

  „Natekla nám sem voda z polí okolo. Je na nich kukuřice, takže déšť sem do vsi spláchl bahno z polí. Voda se dostala asi do čtyř domů a zaplavila osm až deset dvorů,“ řekl Červenka. V obci bylo podle něj až půl metru vody. „Způsobilo to škody hlavně na soukromém majetku, až opadne voda, budeme zjišťovat škody na obecním, na krajském majetku,“ dodal starosta.

  Podle ČHMÚ byly v úterý nejsilnější srážky v Česku na jihozápadě území. „Celkem zde za posledních 24 hodin napršelo nejčastěji 20 až 50 milimetrů, ale v okolí Železné Rudy 60 až 70 milimetrů, v podhůří Českého lesa 60 až 75 milimetrů,“ uvedli meteorologové. Například v Domažlicích naměřili 60 milimetrů, v Plané 66, v Horšovském Týně 68, v Tachově 69 a ve Starém Sedle až 75 milimetrů srážek.

  Srážky mají pokračovat ještě ve středu dopoledne, ale budou slábnout. Před 08:00 ČHMÚ na síti X uvedl, že Radbuza ve Staňkově před chvílí překročila druhý stupeň povodňové aktivity a vyloučit nelze ani krátkodobé dosažení třetího stupně. Na vydatné deště rychle reagovaly hladiny zejména menších vodních toků. Rozvodnilo se několik menších toků v podhůří Českého lesa, zejména v povodí Radbuzy, Mže a Úhlavy. Už v úterý navečer dosáhla prvního stupně Zubřina v Domažlicích. Hladiny většiny větších toků v oblasti ještě stoupají, uvedl ČHMÚ.

  Krajští hasiči měli za úterý a středu téměř 80 výjezdů takzvané technické pomoci. Odklízeli stromy a čerpali vodu, nejčastěji na Domažlicku a Tachovsku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte