Třeba Malované muzeum je jako dělané pro předškoláky, kteří rádi tvoří. Stáhnout si lze přímo z webu Národního muzea nejrůznější omalovánky, které jsou inspirovány tím, co v muzeu vystavují. Děti se tak nejen zabaví, ale navíc se něco zajímavého i dozvědí.
Záložka „V reji masek“ seznamuje s Mongolskem. „Daleko za hranicemi naší země, v asijském Mongolsku, lidé netančí jen pro zábavu. Věří totiž, že tanec má magickou moc. Už více než dvě stě let tam při různých příležitostech tančí tanec cam. Na otevřeném prostranství jej místním lidem předvádějí buddhističtí mniši přestrojení za bohy a démony. Jsou oděni do pestrobarevných kostýmů a tváře jim zdobí veliké masky,“ lákají kurátoři.
Děti ale mohou také poznat něco z historie naší země, a to díky souboru omalovánek, které se jmenují „Příběh Tomáše a Charlotty“. Poznají příběh, který se stal dlouho předtím, než byl Masaryk zvolen prvním československým prezidentem.
„S pastelkami do světa“ malé malíře seznámí s domorodými obyvateli Asie, Afriky, Ameriky, Austrálie a Oceánie, „Rok na vsi“ zobrazuje lidové zvyky, slavnosti a tradice, které lidé na české vesnici dodržovali a slavili během celého roku. Obrázky jsou navíc doplněné krátkými texty, které zvyky vysvětlují.
„Muzeohraní“ zase nabízí hry, hádanky a kvízy. Třeba nástrojové pexeso seznámí děti se sbírkou Českého muzea hudby, které se může pochlubit sbírkou čítající přes tři tisíce hudebních nástrojů. „Maruška a Honza v muzeu“ jsou záložkou, která nabízí možnost vystřihat si doma lidové kroje z různých národopisných oblastí České republiky a obléknout do nich právě dvě zmíněné děti.
A co si představit pod aktivitou pojmenovanou „Na chvíli scénografem“? Tady mají děti šanci vyzkoušet si práci divadelního výtvarníka. Stačí na jeviště nalepit dvojice ze stejné divadelní hry nebo opery a scénu domalovat.
Stejně jako pro dospělé návštěvníky, tak i pro ty dětské Národní muzeum v současné nelehké situaci připravilo on-line výstavy. Třeba „Račte vstoupit do divadla“, kterou si děti mohou užít i s rodiči, nebo „Člověk – nástroj – hudba“. Tahle expozice prozkoumává České muzeum hudby a poklady, které jsou v něm uloženy. A skryta nezůstane dětem díky moderním technologiím ani Historická budova Národního muzea, nahlédnout tak lze i do Panteonu.




















