• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Do oblíbeného Českého ráje školáky zavezou posílené vlaky

  18.2.2024
  Simona Knotková

  Od poloviny května do konce června posílí Liberecký kraj vlakové spojení z Liberce do Českého ráje, který patří k oblíbeným turistickým cílům.

  Důvodem je rostoucí poptávka po dopravě v tomto období spojená zejména se školními výlety, řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Za spoje navíc zaplatí kraj Českým drahám zhruba 600 000 korun.

  „Tímto opatřením reagujeme na stále větší poptávku po kvalitním, pravidelném a frekventovaném vlakovém spojení mezi Libercem a Českým rájem. Veřejnou dopravu totiž využívají ve stále větší míře skupiny, a to zejména školy, při svých výletech,“ doplnil Sviták. Posílené bude spojení zatím od 13. května do 27. června. „Poté provoz vyhodnotíme a rozhodneme se, zda budeme pokračovat i v dalších letech,“ dodal.

  S Českými drahami kraj sjednal zavedení posilového páru vlaků na trase Liberec – Turnov – Rovensko pod Troskami. Ranní odjezdy vlaků z Liberce směrem na Turnov tak budou podle něj doplněny zhruba na patnáctiminutový interval. Pár nových spěšných vlaků nabídne podle Svitáka přímé spojení z Liberce i do hruboskalského skalního města a k hradu Trosky. „V tomto směru aktuálně musí cestující v Turnově přestoupit,“ řekl hejtmanův náměstek.

  K zajištění spojů využijí České dráhy vlaky, které jezdí ráno jako posily na Frýdlantsko. „Zvyklostí u škol bývá vyrazit za turistikou krátce po osmé hodině, kdy začíná vyučování. Vlaky však doposud vyjížděly z Liberce prakticky současně a pravidelné celoroční soupravy z Liberce směrem na Turnov jsou tak v některých dnech přeplněné. Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s naším koordinátorem veřejné dopravy, společností Korid LK, využít vozidla Českých drah z frýdlantského provozního souboru, která v ten čas dokončují posílení tamní ranní špičky,“ dodal.

  Nejde o jedinou novinku, kterou letos kraj na základě poptávky cestujících zavedl. Od 5. února přibyly noční vlaky. Dřív vyjížděly jen v sobotu a v neděli v 00:35 směrem na Tanvald, Frýdlant, Hrádek nad Nisou, Semily a Českou Lípu, teď k nim přibyly i vlaky ve všední dny. Z Liberce vyjíždějí ve 23:35 a umožňují tak lidem ve všední dny navštívit třeba kino, divadlo nebo další akce a využít k cestě domů veřejnou dopravu. Přibyly také dva časné ranní vlaky do Liberce s odjezdem v 03:41 z České Lípy a v 05:08 ze Semil.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte