Do obnovy lesů napadených kůrovcem se zapojí řada dobrovolníků, Lesy ČR si pro ně připravila doprovodný program

16.10.2021
Redakce

Na 13 místech v Česku se dnes občané zapojí do obnovy lesů poškozených kůrovcem. Při akci pořádané státním podnikem Lesy ČR budou moci zasadit nové stromky, pomoci s jejich oplocením nebo s úklidem klestí. Současně budou mít příležitost seznámit se s budoucí podobou českých lesů po kůrovcové kalamitě, nebo se jen tak projít lesem a zjistit, jak se novým sazenicím daří.

„Kalamita způsobená suchem a klimatickou změnou nejsou jen holiny a zmar, ale také počátek nového lesa. Odolnějšího, druhově pestřejšího. Ten chceme představit,“ vysvětlil generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček důvod, proč se podnik rozhodl Den za obnovu lesa pořádat.

Kromě činností spojených s obnovou porostů je pro účastníky připravený program pro celou rodinu. Na procházce s lesníky vyvěsí účastníci přístřešky pro sovy a jiné noční dravce. Děti, které projdou stanovišti, na nichž si hravou formou vyzkoušejí různé lesnické činnosti, získají odznak malého lesníka a lesnický klobouček.

Akce se koná na 13 místech po celém Česku, kromě Prahy v každém kraji. Každá lokalita bude něčím odlišná, třeba poradnou pro houbaře, vyřezáváním soch motorovou pilou nebo trenažérem harvestoru, tedy stroje na těžbu dřeva. Seznam lokalit najdou zájemci na webu www.sazimelesynovegenerace.cz nebo v aplikaci Klub nového lesa.

První ročník Dne za obnovu lesa se konal před dvěma lety, kdy se ho zúčastnilo 31.000 lidí. Druhý ročník, plánovaný na loňský říjen, se nekonal kvůli epidemii koronaviru. Letos na jaře a v létě Lesy ČR pořádaly takzvané malé Dny za obnovu lesa, kterých bylo po celém Česku kolem 200.

Zdroj: jv/ctkNepřehlédněte