Do Olomouce se sjeli filmaři z celého světa

22.6.2022
Redakce

Olomoucký konvikt obsadili v těchto dnech filmaři z celého světa, sjeli se sem na speciální filmový workshop dokumentárních filmů s názvem dok.incubator. Během něj zde dokončují 16 vybraných dokumentárních snímků, na vše dohlížejí lektoři, ale i zástupci prestižních filmových festivalů a televizních stanic. Právě ti mohou prezentované snímky následně vybrat i do svých soutěží. Workshop, během kterého debutujícím filmařům pomáhají střihoví i marketingoví lektoři, potrvá do neděle.

Letos bylo do dok.incubatoru vybráno osm snímků v mezinárodní sekci, jde o projekty filmařů z různých koutů Evropy, Íránu i Jižní Koreje, které se zabývají společenskými i osobními tématy, jako je válečná a politická historie, hledání identity nebo otázkou vztahů a rodičovství. „Kromě toho vybral dok.incubator také čtyři české a čtyři slovenské projekty do regionálních workshopů. Vzniká tak například snímek o slavném kameramanovi Robertu Richardsonovi nebo dokument sledující rekonstrukci Slovenské národní galerie,“ uvedla mluvčí dok.incubatoru Tereza Vacková.

Filmy na tomto workshopu jsou ve fázi hrubého střihu, s výsledným procesem pomáhají tvůrcům střihoví a marketingoví lektoři. „Střihoví lektoři s nimi sedí ve střižnách, pomáhají jim najít správnou dramatickou linku nebo to, jaký konkrétní příběh z toho vytáhnout a čemu dát větší prostor. Marketingoví lektoři jim radí jak naplánovat distribuci filmu, jaký filmový festival by byl zajímavý a jak snímek uchopit, aby byl film zajímavý divácky i kriticky,“ doplnila Vacková.

Kromě střihu, marketingu a distribuční strategie, přináší workshop účastníkům i cenné kontakty na evropský trh. Z tohoto důvodu zvou organizátoři dok.incubatoru na workshop zástupce mezinárodních filmových festivalů, agentur a další hosty, aby exkluzivně zhlédli filmy, které v programu aktuálně vznikají. V letošním roce tak do Olomouce zamířili například zástupci světových festivalů Sundance, IDFA, True/False nebo Visions du Réel, aby vybrali ty nejvhodnější adepty pro své soutěže. Chybět nebudou ani velké televizní stanice, jako je HBO či ARTE, doplnili organizátoři projektu.

Podle zakladatelky doc.incubatoru Andrey Prenghyové se intenzivní práce filmařům vyplácí, uvedla, že není výjimkou, že se filmy z tohoto workshopu dostanou i na několik desítek festivalů a cestují po celém světě. „Myslím, že zde velkou roli hraje inovativní formát workshopu, kde se filmaři zamýšlejí nejen nad vyprávěním a obsahem svých filmů, ale mohou o tom diskutovat s třiadvaceti odborníky oborů od marketingu až po distribuci,“ doplnila zakladatelka.

V loňském roce ovládly české filmy z dok.incubatoru soutěžní sekce například na karlovarském filmovém festivalu, bodují však i u kritiků a akademiků. Pravidelně si tak připisují úspěchy na Českém lvu, Cenách filmových kritiků i další důležitá filmová ocenění, dodali zástupci projektu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte