Do olomoucké zoo se po covidu vrátili návštěvníci

20.1.2023
Simona Knotková

Branami zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce loni prošlo 367 711 návštěvníků, meziročně o 463 více. Je to nejvyšší návštěvnost za posledních 11 let, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská. Podle ní měla zoo nejvyšší návštěvnost na Velikonoce a při oblíbených akcích Večer duchů a Víkend dětí.

Olomoucká zoo na ploše 42 hektarů chová 1591 zvířat 386 druhů. Loni v zoo odchovali 250 mláďat. „Mezi významné odchovy můžeme zařadit zdařilé odchovy u mravenečníků čtyřprstých, mravenečníka velkého, kozorožců kavkazských, kaloňů rodriguezských, lemurů běločelých, gibonů zlatolících či zubrů evropských,“ uvedla Gronská. Mezi nové druhy, které zoo v roce 2022 přivezla, patří outloň malý, klokánci rudohnědí, klokánci krysí, kusu liščí, kojoti, gekon širokoprstý a štíhlovka Ravergierova.

Zoo loni zahájila stavbu posledních dvou etap safari, které jsou zaměřené na Austrálii a Arktidu, investovala do projektu zadržování dešťových vod a jejich postupného vypouštění zpět do přírody a rekonstruovala inženýrské sítě či některé komunikace v areálu. „Neustále zvyšující se nároky na úroveň občerstvení vedly k výstavbě dvou nových gastroprovozoven,“ uvedla Gronská.

V roce 2021 olomoucká zoo evidovala 367 248 návštěvníků, o 73 791 více než v roce 2020, kdy návštěvnost prudce klesla kvůli pandemii koronaviru a preventivním opatřením. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Zahrada si vlastními aktivitami vydělá zhruba polovinu částky potřebné na provoz.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte