Do podpory malých obchodů na vesnicích se zapojil i stát. Ministerstvo dá 3 miliony korun

12.9.2021
Jan Štoll

Tři milióny korun od ministerstva bude rozdělovat olomoucké hejtmanství. „Maximální dotace z programu Obchůdek 2021+ pro jeden koloniál za jeden rok bude 100 tisíc korun, rámcový program bude fungovat na principu výzev pro kraje,“ představil program ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„V praxi to bude znamenat, že se žadatel o dotaci bude obracet na kraj, v kterém se malá prodejna nachází a bude to právě kraj, který bude finanční podporu poskytovat,“ dodal Havlíček.

„Malé prodejny jsou často jediným místem, kde si lidé na venkově mohou nakoupit, a to hlavně senioři, kteří nejezdí za prací do měst a nedostanou se do supermarketů. Dalším efektem této podpory je také udržení zaměstnanosti a podpora podnikatelského sektoru,“ uvedl krajský náměstek pro oblast rozvoje venkova Jan Šafařík.

Provoz malých obchodů a koloniálů je totiž většinou ztrátový. „V nejhorších vlnách covidu se zákazníci do obchodů v obcích vraceli. Nebylo to ale v takové míře, aby to obchody vytáhlo ze ztrát. A s postupným uvolňováním omezení bych řekl, že se stav trochu vrací do starých kolejí,“ uvedl Tomáš Rada, generální ředitel Jednoty.

„V některých prodejnách jsme se ocitli v situaci, kdy jsme neměli jediného zaměstnance. Přesto jsme je ale dokázali udržet a žádnou nemuseli zavřít. Je to dané tím, že u nás pracuje přibližně 800 kmenových zaměstnanců a dalších zhruba 50 brigádníků. V nejhorších okamžicích jsme tak přesouvali lidi z jednoho místa na druhé,“ dodává Rada.

Návrh dotačního programu na podporu venkovských prodejen ještě musí schválit Zastupitelstvo Olomouckého kraje. O jeho vyhlášení bude hejtmanství informovat na svém webu. Obdobný dotační program jako je Obchůdek 2021+ nabízí také přímo Olomoucký kraj. Letos z něj šly peníze rovnou padesáti žadatelům. Příští rok chce hejtmanství svůj projekt s programem státu sloučit, a podpořit tak ještě více žadatelů.

„Chceme, aby na venkově zůstaly zachovány základní služby. Je důležité, aby si lidé měli kde koupit čerstvé pečivo. Například pro seniory je velmi těžké dojíždět do obchodů ve větších městech,“ uvedl Šafařík.

Částečným krytím výdajů spojených se zachováním provozu prodejen se totiž podle hejtmanství daří udržet dostupnost služeb, a tím i kvalitu života obyvatel na venkově. „Podstatné je, že jsme dokázali uspokojit všechny žadatele o dotaci. Mezi obce rozdělíme dva milióny a osm set čtyřicet tisíc korun,“ doplnil Šafařík.

Zdroj: TZ MPO, TZ OLKNepřehlédněte