Do sokolovské Čtyřky se v pondělí nastěhují první klienti

14.1.2022
Roman Kořinek

Prvních pět klientů se v pondělí nastěhuje do nového pobytového zařízení v Sokolově. To bylo dokončeno v loňském roce, ale provoz zahájilo až 1. ledna letošního roku. Podle ředitelky zařízení Ivety Leischové je ale zájem o ubytování daleko vyšší, než umožňuje kapacita.

„První klienti se nastěhují do Domova pro seniory, kde není tak složitý proces přijetí. Tam máme k dispozici jedenáct lůžek a zájem je zhruba čtyřnásobně vyšší,“ říká ředitelka.

Druhou část zařízení tvoří Domov se zvláštním režimem, kde je aktuálně padesát míst. Tady je ale nutné provádět složitější sociální šetření, které mohli sociální pracovníci zahájit až 1. ledna letošního roku, kdy Čtyřce začala platit registrace nutná k provozu takového zařízení.

„I tady je zájem velký a sociální pracovnice jsou od začátku měsíce v terénu. Žádosti postupně vyhodnocujeme a postupně budeme celý objekt zaplňovat. Postupně budeme také nabírat personál. Tady nám ale stále chybí několik zdravotních sester, neboť některé z těch, které jsme měli nasmlouvané, nenastoupí,“ doplňuje Iveta Leischová.

Co se týká zájmu o ubytování ve Čtyřce, tak ten je z celého Karlovarského kraje. Vedle seniorů, kteří žijí doma, jsou to ale i lidé pobývající v nějakém jiném sociálním zařízení v kraji. Vedení Sokolova sice avizovalo, že nechce přetahovat klienty z jiných zařízení, ale každý má nárok na posouzení svojí žádosti.

„To, že klient pobývá jinde, není nijak diskriminační. Víme, že kvalita péče i zázemí jednotlivých zařízení v kraji je rozdílná, a proto budeme posuzovat každou žádost. Máme jasná kritéria a posuzujeme samozřejmě hlavně takzvanou potřebnost,“ dodala ředitelka.

Kapacita Čtyřky je šedesát jedna lůžek. Byla postavena na místě bývalé základní školy a vedle ubytovacích služeb bude zajišťovat například přípravu obědů pro pečovatelskou službu. Ty by se z nové kuchyně měly začít rozvážet v únoru.

Zdroj: vzNepřehlédněte