Do táborského kostela Filipa a Jakuba se po 106 letech vrátil zvon

1.5.2022
Jiří Bydžovský

Do táborského kostela apoštolů Filipa a Jakuba se po 106 letech vrátil zvon. Původní byl zabaven za první světové války. Nově ulitému zvonu se jménem Jan Hus dnes požehnali při poutní bohoslužbě. Kostel apoštolů Filipa a Jakuba je jednou z nejstarších staveb v Táboře. Vznikl v roce 1388 jako kaple k hradu Kotnov.

„Původně zde zřejmě byly zvony dva. My zatím máme jeden, ale pokud se nám podaří sehnat další peníze, nevylučujeme, že bychom pořídili i ten druhý,“ uvedl starokatolický farář z táborského kostela Alois Sassmann. Zvon do kostela vyrobil Michal Votruba z Myslkovic na Táborsku. Reliéfy s vyobrazením mistra Jana Husa, rybou a křížem na něj navrhl akademický sochař Václav Hrůza ze Soběslavi na Táborsku. Náklady na pořízení zvonu činí podle Sassmanna kolem 260.000 korun, z čehož 130.000 korun věnovalo starokatolické biskupství v Praze. „Dalších 120.000 korun mezi sebou vybrali farníci a velmi si toho ceníme. Někteří dárci věnovali třeba 25.000 korun. Jsme malá farnost, a proto nás ochota lidí podílet se moc potěšila,“ uvedl farář.

Zvony zabavené za první světové války tehdy Rakousko-Uhersko používalo pro výrobu válečných zbraní a munice. Podle Sassmanna má zvon pro sakrální stavby mimořádný význam. „Je to srdce kostela. A kromě toho měl zvon vždycky důležitou roli pro obyvatele, protože se podle něj mohli řídit. Dříve lidé běžně neměli hodiny a kostelní zvon jim oznamoval poledne nebo klekání, což byl čas pro konec práce na poli,“ uvedl Sassmann.

Dodal, že současný zvon je zřejmě menší než původní. „Ani se přesně neví, komu byl tehdy zvon zasvěcený. Takže ten nový není replikou, ale jde o originál,“ uvedl farář.

Zdroj:čtk

 Nepřehlédněte