Do zámku ve Valči se téměř po padesáti letech vrátila kopie obrazu malíře Karla Škréty

5.5.2022
Roman Kořinek

Do zámku ve Valči na Karlovarsku se dnes téměř po padesáti letech vrátila kopie obrazu českého barokního malíře Karla Škréty. Jde o stylizovaný portrét Františka Antonína Berky z Dubé a jeho manželky Luisy Ludoviky Anny, rozené Montecuccoli z roku 1672. Obraz byl kvůli ničivému požáru zámku roky uložen v klášteře v Kladrubech společně s originály cenných soch z dílny předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, řekla zástupkyně kastelána Alena Zemanová. Autor valečské kopie není znám. Originál je možno vidět v Národní galerii v Praze.

„Historie valečského obrazu je stejně pohnutá jako historie celého zámku. Podle dochovaných fotografií obraz visel nad krbem ještě během 2. světové války za majitele hraběte Larische. Na místě vydržel ještě v časech dětského domova, kdy je zachycen na skupinové fotografii korejských dětí, které na zámku pobývaly,“ řekla Zemanová.

Zámek pak v 70. letech minulého století významně poškodil požár. Obraz byl zachráněn, tři roky po požáru zrestaurován a trvale uložen, stejně jako originály barokních soch, v klášteře Kladruby na Tachovsku, odkud se nyní vrátil na své původní místo. Obraz našel místo v Braunově sálu. Společně s ním přivezla speciální firma i fresky ze zaniklého města Doupov, z barokního kostela sv. Alžběty, který dnes už neexistuje. Uloženy jsou zatím v depozitáři. Jejich zavěšení se teprve připravuje.

Originály Braunových soch se z Kladrub do Valče vrátily před dvěma lety. Zámek pro ně vytvořil netradiční expozici doplněnou světelnými a zvukovými efekty v historickém objektu bývalé kovárny. Sochy postav řecké mytologie vytvořil Braun pro Valeč kolem roku 1735. V zámeckém parku ve Valči jsou vystaveny i kopie většiny soch. Kopie čtyř z 28 uměleckých děl ale nebyly vůbec zhotoveny a dalších sedm kopií někdo před lety ze zámeckého parku odcizil.

Zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte