• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dobové snímky baťovských závodů ožijí díky umělé inteligenci

  28.2.2024
  Simona Knotková

  Počátky výroby v baťovských závodech při příležitosti 130 let od jejich založení připomene výstava ve zlínském Kolektivním domě.

  Vystaveny budou dobové fotografie, díky novým technologiím a umělé inteligenci uvidí návštěvníci snímky v barvě a pohybu, sdělila zástupkyně pořadatelského kulturního a kreativního centra Živý Zlín Anežka Gavendová. Výstava Baťa: 130 let poté začne 5. března a potrvá do 14. dubna.

  „Projekt přinese kromě výběru dobových fotografií ze sbírek sběratele Jiřího Madzii, pořízených před 105 lety při příležitosti 25. výročí firmy Baťa, také překvapivou práci s filmem i zážitkový doprovodný program. Součástí bude virtuální zaměstnanec závodů Baťa, jehož podobu, hlas i reakce vytvořila podle dostupných informací a dobových nahrávek a záznamů také AI (umělá inteligence),“ uvedla Gavendová.

  „Nové technologie nám odhalují detaily historie. Prožíváme bouřlivý rozvoj použití umělé inteligence napříč obory, včetně uměleckého světa. Projekt má otevřít diskusi nad použitím AI, ukázat možnosti práce s fotografiemi a filmem i přinést návod k rozpoznávání reality a upraveného díla,“ uvedla ředitelka Živého Zlína Jana Kubáčová.

  Audiovizuální dílo vzniklo v ateliérech zlínské společnosti IS Produkce. „Umělá inteligence bude velmi brzy schopná rozumět obsahu stejně jako my lidé. Díky AI jsme nyní svědky velmi rychlé evoluce v audiovizuálním světě, která brzy změní způsob, jakým vnímáme filmy nebo fotografie,“ uvedl jednatel společnosti Martin Gazda. „Filmy se budou přizpůsobovat divákům, budou reagovat na naše individuální preference a určitě brzy zažijeme také audiovizuální cestování časem a prostorem. Nebudeme jen pasivní diváci, ale aktivní účastníci,“ uvedl Gazda.

  Fotografie dokumentují počátky výroby v závodech Baťa ve Zlíně. „V barvě znovuobjevujeme historii, její ukrývané detaily, které najednou vystupují z pozadí a umožňují nám vnímat minulost uceleněji, v netušených souvislostech a perspektivách. Animace s pomocí AI je způsob, jak nedovolit vzpomínkám zestárnout, ale dát jim nový smysl,“ uvedl Madzia. Fotografie na výstavě doplní stroje a artefakty využívané v minulosti při výrobě obuvi i audionahrávky, které mapují život v tehdejším baťovském Zlíně.

  V doprovodném programu je na 5. března připravena beseda o etických aspektech rozvoje umělé inteligence, 17. března bude komentovaná prohlídka výstavy s historikem Zdeňkem Pokludou. Na 5. dubna je připravena beseda na téma Přelom a transformace firmy Baťa, zúčastní se jí ředitel Státního okresního archivu Zlín David Valůšek a historik Ondřej Ševeček. O dva dny později přiblíží zlínský filmař a sběratel Jiří Madzia okolnosti objevu vystavených fotografií a jejich cestu k publikaci.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte