• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dobrá zpráva pro Smíchovské. Rekonstrukce parku Santoška bude ukončena dříve

  4.8.2020
  Fefík

  Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci si nyní budou moci návštěvníci užívat i nové výsadby nebo obnovených cest. Práce v parku se totiž chýlí ke konci.

  Svůj název získal park podle stejnojmenné novogotické usedlosti vystavěné v druhé polovině 19. století. Obyvatelé i návštěvníci Prahy 5 ho často využívají k oddechu i sportu, ale stav výsadby i komunikací si vyžádal rozsáhlejší rekonstrukci. Ta byla zahájena v lednu a měla být ukončena až v podzimních měsících.
  „Díky příznivým klimatickým podmínkám vše směřuje k tomu, že rekonstrukce bude hotová během letních prázdnin. Pevně doufám, že se všechny práce podaří dokončit tak, aby si naši obyvatelé mohli park užít ještě během teplých letních dní,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.

  Koncepce rekonstrukce vychází z aktuálního funkčního stavu s respektem k dané lokalitě, historickým souvislostem i charakteru okolí.
  „V rámci revitalizace dřevin jsme zhodnotili dendrologický potenciál a vytipovali jsme neperspektivní a provozně nebezpečné dřeviny k odstranění. U hodnotných stromů jsme pak navrhli opatření pro zajištění jejich dlouhověkosti,“ popisuje úpravy parku místostarosta Lubomír Brož, v jehož gesci je zeleň a veřejný prostor.

  Židle a stolky na plácku na Malvazinkách. Přijďte posedět

  Příští rok na jaře se budou moci návštěvníci parku kochat kvetoucími cibulovinami zasazenými přímo do trávníků. Na severní straně centrální aleje pak Praha 5 založí smíšený trvalkový záhon, který bude kvést po celou dobu vegetačního období. Nové záhony s květinami přibudou i na dalších místech parku. Tam, kde se nedařilo trávníku, poslouží půdokryvné rostliny, a přispějí tak k zamezení odplavování zeminy vodou a také ke zpevnění svahů.

  Projekt se netýká pouze výsadby, zahrnuje také obnovu cestních sítí. Stávající nepropustný asfalt se vymění za přírodní materiály, a tím se zdůrazní i historická atmosféra celého prostoru.
  „Rekonstrukcí parku se zvýší mimo jiné i pocit bezpečí jeho návštěvníků. To se stane díky celkovému prosvětlení parku, umístěním halogenových světel na dětském hřišti nebo výměnou mobiliáře,“ dodala starostka Renáta Zajíčková.

  Součástí parku je i hlídané dětské hřiště. Samotný park je sice hůře dostupný městskou hromadnou dopravou, zato se k němu dostanete příjemnou procházkou ze zastávky Na Knížecí.

  FOTO: Park Santoška na Smíchově

  Park Santoška na Smíchově - 01 santošška-p5Park Santoška na Smíchově - 2 santoška maPark Santoška na Smíchově - 2 santoška-2Park Santoška na Smíchově - 3 santoška


  Nepřehlédněte