• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dobrá zpráva z nemocnic Plzeňského kraje! Dárců krve po covidu neubylo

  16.6.2022
  Andrea Jančová

  Krev chodí v Plzeňském kraji každoročně bezplatně darovat tisíce lidí. Transfuzní oddělení plzeňské fakultní nemocnice, které patří mezi největší v České republice, loni provedlo 21.635 odběrů krve, podobně jako v předchozích letech.

  V odběrových pracovištích v Rokycanské nemocnici a v Klatovské nemocnici, které patří do skupiny Nemocnice Plzeňského kraje, loni zdravotníci provedli 8011 odběrů krve, což bylo meziročně o 400 více a nejvíce za posledních deset let. Klatovská nemocnice loni navíc provedla 2382 odběrů plazmy.

  Menší odběrová centra krajských nemocnic nezaznamenala během pandemie koronaviru výraznější odliv dárců. „Jen asi desetina pravidelných dárců v uplynulých dvou letech buď vůbec nechodila nebo jen sporadicky. Zejména v druhém roce pandemie 2021 je ale zastoupili prvodárci, kteří vyslyšeli výzvy transfuzních pracovišť,“ řekl mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. V Klatovské nemocnici loni darovalo krev 280 prvodárců, což bylo druhé nejvyšší číslo za posledních deset let.

  Vedoucí lékařka transfuzního pracoviště Klatovské nemocnice Jana Zítková vítá, že dárců spíše přibývá. „V Klatovské nemocnici jsme se letos vrátili k plné operativě. Spotřeba je proto oproti loňsku vyšší a větší poptávka po krvi je i ze strany jiných zdravotnických zařízení,“ řekla. Zdravotníci vyzývají dárce, kterým to interval mezi odběry umožňuje a kteří se chystají na zahraniční dovolenou, aby darovali krev ještě před odjezdem. „Po návratu ze zahraničí by totiž neměli dávat krev minimálně měsíc, pokud cestují v rámci Evropy, a pokud letí třeba do Egypta, Turecka, Tuniska nebo i do vzdálenějších destinací, možnost darovat krev od návratu se prodlužuje na dva i více měsíců,“ doplnila primářka hematologicko-transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová.

  Loni odebrané množství krve bylo podle mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Gabriela Levorové dostačující. „Během roku jsou pravidelné výkyvy, kdy přichází dárců méně – například prázdniny či podzimní období viróz, ale díky usilovné práci našich zaměstnanců máme úžasnou komunikační cestu k našim dárcům. Stále přichází dárci noví prvodárci a opravdu si naše dárce hýčkáme,“ řekla. Pravidelných dárců má oddělení kolem 11.500, od nichž ročně zajistí kolem 22.000 odběrů plné krve, separované plazmy nebo krevních destiček.

  Zdroj :ČTK  Nepřehlédněte