Znojmo po roce plánuje snížit poplatek za odpad z 800 korun na loňských 600 korun. V pondělí budou návrh projednávat zastupitelé. Město očekává, že částečně nižší výběr poplatků budou kompenzovat vyšší příjmy, řekl místostarosta Jakub Malačka (Naše Znojmo).
Znojmo je mezi ostatními městy spíše výjimkou. V řadě měst se poplatky buď nemění, nebo naopak rostou kvůli tomu, že se zvyšují poplatky za nakládání s odpadem. V důvodové zprávě se uvádí, že snížením poplatku ve Znojmě nastane výpadek příjmů ve výši 5,4 milionu korun.
Zhruba 710 000 korun příjmů si město slibuje od toho, že od příštího roku už nebudou od poplatku osvobozeni lidé, kteří mají bydliště na adrese městského úřadu. Tato výjimka platila ve Znojmě dlouhé roky a odůvodněná byla tím, že na úřadě měli bydliště nemajetní lidé a náklady na vymáhání dluhu přesahovaly vymožené částky. Často se dluh ani vymoct nepodařilo. „Jenže se na tuto adresu hlásí čím dál více osob, takže je začleníme mezi poplatníky,“ řekl Malačka. Podle důvodové zprávy už totiž na úřadě „bydlí“ nejen nemajetní.
Dalším zásadním příjmem by mělo být navýšení příjmů od podnikatelů. „Chystáme motivační kampaň, která by je měla přimět k většímu zapojení do odpadového hospodářství. Oni si platí minimální poplatek za vyvážení, ale běžně dávají odpad do kontejnerů, které jsou určené pro občany. Není to jen záležitost Znojma, ale podle zkušeností i řady dalších měst. Chceme to narovnat, využijeme inspiraci z dalších měst. S kampaní, která ještě není hotová, nám pomáhá i společnost FCC. Chceme to mít na konci roku připravené,“ řekl Malačka.
Teoreticky by se také mohlo snížit množství vyváženého odpadu díky zálohování PET lahví. Ministerstvo životního prostředí také zpoplatnilo letáky, které tvoří značnou část separovaného papíru v modrých kontejnerech.
Znojmo tak bude znovu patřit k nejlevnějším ve srovnání s dalšími jihomoravskými městy. V Brně lidé dlouhodobě platí 670 korun, v Břeclavi od letoška 900, v Hodoníně 840. Vyšší je poplatek i v Břeclavi a ve Vyškově.
Zdroj: ČTK