• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dohled na dosah pomůže seniorům v nouzi

  28.11.2023
  Simona Knotková

  V Ostravě v pondělí začalo fungovat centrum Dohled na dosah, které poskytuje prostřednictvím nouzových SOS tlačítek tísňové sociální služby seniorům a dalším potřebným lidem.

  Sloužit bude také jako vzdělávací středisko pro výuku sociální péče. Nabídne propojení s vysokým školstvím a poskytne moderní zázemí a interaktivní prostředí pro výuku, řekla za centrum Šárka Mrázová.

  „Pro studenty sociálních oborů může být toto pracoviště názornou ukázkou, jak péče o seniory za pomoci moderních technologií funguje v praxi, a místem, kde mohou rozvíjet své poznatky z oblasti svého studia. Budeme jistě hledat způsoby spolupráce mezi naší univerzitou a organizací Dohled na dosah, která přináší praxe pro studenty, praktickou výuku nebo například společné výzkumné projekty,“ uvedl rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký. Věří tomu, že se tato služba stane dostupnější i pro osoby v nepříznivé sociální životní situaci.

  Tísňová péče Dohled na dosah je sociální službou, která je k dispozici klientům po celý den a sedm dní v týdnu. Klienti se stisknutím SOS tlačítka v případě nenadálé situace ihned spojí s operátory. Centrum používá i na míru přizpůsobené dohledové systémy, které pomocí čidel a kamer sledují činnosti člověka v jeho domácnosti. Zařízení monitoruje zdravotní stav obyvatel. Ovládá i dotykovou polohovací obrazovku nad lůžkem.

  Technologie, které centrum používá, jsou podle Mrázové nástrojem ke zvýšení kvality života. Jde o technologie, které pomáhají lidem s určitým znevýhodněním, ale také efektivně pomáhají pečujícím. Dohled na dosah se navíc soustředí na hledání nových řešení, která posilují soběstačnost osob a usnadňují domácí i institucionální péči.

  „Ambicí Moravskoslezského kraje je rozvíjet inovativní sociální prostředí v rámci celého regionu. Proto se kraj rozhodl finančně podpořit vznik regionálního centra asistivních technologií organizace Dohled na dosah. Inovativní technologie, které nyní toto centrum představuje, mohou do budoucna významně přispět k řešení problémů s nedostatkem míst v pobytových sociálních službách a podpořit domácí péči. Díky nim mohou senioři zůstat co nejdéle ve svém domácím prostředí, které mají rádi,“ uvedl hejtmanův náměstek Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

  Předsedkyně organizace Dohled na dosah Kristýna Hejdová dodala, že technologie mají v sociálních službách obrovský potenciál a jejich potřebnost se každým rokem zvyšuje. „Naše organizace se jako jediná v České republice věnuje této problematice v uceleném komplexu. Jsme poskytovatelem sociálních služeb, nabízíme vzdělávání a zároveň se věnujeme oblasti výzkumu, vývoje a testování tak, abychom představovali kvalitní produkty a byli schopní maximálně naplnit potřeby každého,“ uvedla.

  Centra, stejně jako to v pondělí otevřené v Ostravě, jsou vybavena jako běžné byty. Navíc jsou ale plně osazené technologiemi. Jde o ukázkový prostor, který názorně prezentuje možnosti využívání asistivních technologií. V centru mohou zájemci v praxi na jednom místě vidět osvědčená zařízení, se kterými se seznámí, vyzkouší si je a v případě zájmu si je i objednají.

  Nezisková organizace Dohled na dosah se zabývá vývojem, testováním a šířením osvědčených moderních technologií v prostředí sociálních služeb. Od ledna 2022 působí také jako celorepublikový poskytovatel sociální služby tísňové péče. Organizace sídlí ve Valašském Meziříčí a má další regionální kontaktní místa v Plzni, Ostravě, Praze.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte