• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Domácí hospic z Lysé nad Labem jako první v regionu otevřel poradnu pro pozůstalé

  19.3.2023
  Doris Drienová

  Domácí hospic Nablízku otevřel na konci loňského roku v Lysé nad Labem novou poradnu pro pozůstalé. Lidem, kterým zemřel někdo blízký, pomáhají se zvládáním situace zejména psycholožka a sociální pracovnice. Do rodin také vyjíždějí. Doposud jejich novou službu využily dvě desítky pozůstalých. Pracovníci hospice jezdí za umírajícími a jejich rodinami v oblasti zhruba 30 kilometrů od Lysé nad Labem, kde hospic sídlí. Loni zaměstnanci hospice doprovodili 92 umírajících. Zájem od roku 2015, kdy hospic vznikl, každým rokem roste. Menší hospice ale nedosáhnou na podporu od zdravotních pojišťoven, řekla ředitelka hospice Bohumila Urbanová.

  „Novou poradnou jsme chtěli nad rámec hospicové péče rozšířit pomoc pozůstalým i na rodiny, které neprošly péčí hospice, ale podporu v nejtěžších chvílích ztráty také potřebují. Poraden pro pozůstalé je obecně málo, stávající mají plné kapacity a v našem regionu tato služba zcela chyběla,“ řekla Urbanová.

  Pracovníci hospicového týmu loni za klienty najezdili téměř 32.000 kilometrů. Strávili s nimi téměř 1300 hodin, což je meziročně téměř třetinový nárůst. Za vyšším zájmem o hospicové služby v domácím prostředí podle Urbanové stojí mimo jiné lepší osvěta. „Pomohl také vznik paliativních týmů v nemocnicích, které podporují rodiny, aby si své umírající vzaly domů, a určitý tlak na rodiny, aby si zajistily domácí péči, vytváří i nedostatečná kapacita lůžek v nemocnicích,“ vysvětlila.

  Menší hospice, jako je ten v Lysé nad Labem, podle Urbanové zatím nedosáhnou na podmínky zdravotních pojišťoven, které tak jejich péči nehradí. „I tak se ale pečující rodiny nemusejí platby obávat. Příspěvek je symbolický, lze ho pokrýt z příspěvku na péči, a pokud je třeba, od poplatku zcela upouštíme. O to více se musíme snažit získat prostředky na provoz z jiných zdrojů,“ doplnila ředitelka.

  Hospic Nablízku, který aktuálně zaměstnává sedm sester a tři lékaře paliativní medicíny, se od doby svého vzniku postaral téměř o 400 umírajících, zejména z oblasti Mladoboleslavska, Kolínska, Nymburska, okresu Praha-východ a okrajových částí Prahy. V regionu spolupracuje se zdravotnickými zařízeními, podporu má od měst, obcí a dalších dárců.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte