Podle výzkumů je v Česku obětí domácího násilí každá šestá žena a každý dvacátý muž. Přibližně polovina lidí potom někdy přišla s domácím násilím do styku – ať už jako oběť, násilník, svědek nebo ten, kdo se o násilí dozvěděl z doslechu.
Dvacet let práce
Centrum ACORUS se pomoci lidem, které nějaká forma domácího násilí zasáhla, věnuje už více než 20 let. Zaměřuje se na všestrannou pomoc, ohrožené osoby mohou využít zdarma ambulantní poradnu, kde najdou sociálně-právní a psychologické poradenství, psychoterapii a právní informace obětem trestných činů.
„Šlapeme násilí na paty“
ACORUS provozuje také azylový dům na neveřejné adrese a odborníci poskytují specializovanou péči i dětem, které zažívají či zažily domácí násilí, a to jako svědci či přímé oběti. ACORUS, nositel prestižního ocenění Neziskovka roku 2017, pořádá v Praze, v Divoké Šárce pravidelný pochod pojmenovaný „Šlapeme násilí na paty“. Za dobu svého fungování pomohli odborníci ACORUSu více než 5000 lidí, kteří se dovolali na non-stop krizovou linku 283 892 772, využili bezplatných služeb ambulantní poradny či nalezli útočiště v utajeném azylovém domě pro ženy a matky s dětmi.
Podpora obětí
Výstava fotografií v CAFE 131 u metra Hradčanská v ulici Pod kaštany 3. představuje snímky dvou amatérských fotografů, a to Zdeny Zuzany Bednářové, dlouholeté ředitelky centra ACORUS, a Pavla Pěnkavy, který se věnuje sociální práci. Všechny vystavené fotografie mají formát 30 x 45 cm a jsou umístěné v antireflexních klip rámech. Zakoupením některé fotografie za jednotnou cenu 800 korun kupující podpoří přímo oběti násilí. Získané peníze budou použity na odbornou pomoc, kterou ACORUS bezplatně poskytuje v ambulantní poradně a v azylovém domě.