• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Domov Jeřabina Pelhřimov ubytuje více klientů

  18.2.2022
  Ladislav Vlasák

  Domov Jeřabina Pelhřimov rozšířil kapacity služby zaměřené na péči o osoby s poruchami autistického spektra. V Horní Cerekvi otevřel v pořadí již druhý Domov se zvláštním režimem určený pro tuto klientelu.

  Za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila, hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka, zastupujícího náměstka Ministerstva práce a sociálních věcí Jana Vrbického a dalších významných hostů se v pátek 11. února uskutečnilo slavnostní otevření Domova se zvláštním režimem v Horní Cerekvi. Nová služba, kterou začíná provozovat Domov Jeřabina Pelhřimov a která vznikla přestavbou

  budovy Denního stacionáře, posílí péči o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina.  „Autismus je čím dál více skloňované téma. Počty osob s těmito poruchami totiž skokově rostou. Péče o tyto osoby je tak nejen potřebná, ale bude také čím dál potřebnější. Bohužel současné kapacity jsou nedostatečné a každé navýšení představuje vítanou pomoc,“ přibližuje situaci ředitel Domova Jeřabina Pelhřimov Petr Krčál.

  Na nové adrese v šesti samostatných pokojích, najde péči celkem šest klientů.  K dispozici mají také společenskou místnost s kuchyní a sociální zařízení. V domově je také zázemí pro zaměstnance, terasa a sklad.  Na míru bylo zhotoveno i vnitřní vybavení. Celkové náklady na vybudování nové služby činily 7,5 milionu korun. Velká část nákladů byla uhrazena díky dotaci, kterou poskytlo Ministerstvo práce a sociálních věcí z programu určeného na rozvoj a obnovu sociálních služeb. Čtvrtina nákladů šla za zřizovatelem Domova Jeřabina Pelhřimov, kterým je Kraj Vysočina.

  Ve prospěch Domova Jeřabina Pelhřimov hovoří fakt, že už jednu takovou službu v nabídce má, a to hned v sousedství. Ke stejnému účelu plánuje v letošním roce přestavět také Denní stacionář v Počátkách. „Přesně víme, co péče o osoby s poruchami autistického spektra obnáší včetně zapojení kvalifikovaných pracovníků, jejichž náboru vždy věnujeme patřičnou pozornost,“ doplňuje Petr Krčál.

  První klienti se do Horní Cerekve nastěhují 22. února. V únorovém termínu se tu uskuteční také Den otevřených dveří.  Nepřehlédněte