• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Domov pro seniory v Hodoníně, který zničilo tornádo, má nesrovnalosti v evidenci majetku, upozornil Šimek

  3.11.2022
  Doris Drienová

  Na nesrovnalosti v evidenci majetku v tornádem zničeném domově S-Centrum v Hodoníně upozornil na jednání jihomoravského zastupitelstva Bohumil Šimek (ANO), bývalý hejtman a nynější předseda kontrolního výboru. Podle něj ze zprávy kontrolně-právního oddělení kraje vyplývá, že v domově byly nesrovnalosti v evidenci majetku jak před loňským tornádem, tak po něm. Některé věci nebyly evidované, jiné evidované byly, ale nebylo možné je dohledat. Šimek vyzval radu kraje, aby se věci co nejdříve věnovala. Případem se zabývá i policie, řekl její mluvčí Pavel Šváb.

  Hodonínské S-Centrum sloužilo zhruba 130 seniorům a loni v červnu ho zničilo tornádo, takže klienti museli domov opustit. Organizace Transparency International pak podala na kraj trestní oznámení kvůli tomu, jak se postupovalo při odklízení škod. Podle oznámení se při odklízení zničilo vybavení, i když to nebylo nutné. Kraj proto udělal v organizaci kontrolu. „Kontrola tam byla ještě před tornádem a potom také po tornádu. Zjistila nějaké ekonomické nesrovnalosti. Byl tam špatně evidovaný majetek před tornádem i po tornádu. Některé věci nebyly evidované vůbec, některé zase byly evidované, ale nebylo možné je dohledat. Neudělalo to na mě úplně dobrý dojem,“ řekl Šimek.

  Podle něj přitom kraj po zjištění nesrovnalostí nevyvodil žádné personální opatření. „Pouze dal vedení centra nějaký čas na odstranění problému. Myslím si, že to nebylo v pořádku. Proto jsem dnes vyzval radu, aby se v nejbližší době k věci vrátila a začala konat,“ řekl Šimek.

  Radní pro sociální oblast Jana Leitnerová (Piráti) uvedla, že rada dala vedení S-Centra prostor pro nápravu do konce října. „Byla zaslaná podrobná inventarizační zpráva, kterou se budeme zabývat a do 7. listopadu by měl být znám posudek ze strany krajského úřadu. Potom uvidíme, jak budeme postupovat dál,“ uvedla Leitnerová. Šimek dodal, že kontrolní výbor zhodnotí, co bude předloženo, a potom se k věci vrátí.

  Ničivé tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko loni v červnu. Vyžádalo si šest životů a poničilo asi 1200 domů, z nichž kolem 200 muselo k zemi. Mezi poničenými domy bylo i S-Centrum. Kraj původně zvažoval, že nový domov postaví v Rohatci. Poté se ale vrátil k úvahám o obnově zničeného objektu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte