Domov seniorů a LDN v Dobříši hledají naléhavě dobrovolníky

5.11.2020
Jan Štoll

„Domov seniorů se ocitl v personální krizi, chtěli bychom využít pomoci přibližně 10 občanů na výpomoc s obsluhou našich klientů,“ uvedla ředitelka Domova seniorů Dobříš Marie Doležalová.

Podle ředitelky by se jednalo o pomoc s krmením seniorů, úklid a převlékání postelí.

„Nejedná se o přímou péči o klienty. Přivítáme každou pomoc,“ dodala Doležalová.

Domov poskytuje pobytové služby lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu věku a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc někoho jiného. Kapacita domova pro seniory je 91 lůžek. Je určen pro mladší seniory od 65 – 80 let a starší nad 80 let, kteří potřebují pomoc v běžných denních činnostech.

Pomoc u veřejnosti hledá i Masarykovo sanatorium Dobříš, ve kterém je léčebna dlouhodobě nemocných. Sanatorium se ale věnuje i doléčování a rehabilitaci po úrazech, operacích nebo akutních chorobách.

„Hledáme brigádníky pro naše zdravotnické zařízení, kteří se budou chtít podílet na zajištění provozu. Brigádník nepřichází do přímého kontaktu s pacienty,“ uvedlo sanatorium.

Lidé tam mohou pomáhat hlavně s technickou podporou zdravotníků v současné krizové době.

Má se jednat například o rozvoz jídel z kuchyně na oddělení, pochůzky, pomoc v kuchyni a prádelně. Sanatorium poskytuje ochranné pomůcky, jako jsou respirátory FFP2.

Nedostatek pracovníků způsobují karantény ať už v souvislosti s pozitivním nálezem na covid-19, nebo preventivní, kdy se nákaza vyskytne v rodině. Podle statistik bylo mezi sociálními pracovníky a pečující o osoby k 17. říjnu 1139 pozitivních na covid-19. U zdravotních sester dosáhl počet případů 3547, ostatní zdravotnický personál pak statistiky zachytily 2216 případů. Stavy personálu snížilo i uzavření prvního stupně základních škol a omezený provoz mateřských škol.

Herec Ladislav Pešek si soukromí hlídal, oženil se však proti své vůli

To se týká i příbramské nemocnice, kde je na covid-19 pozitivně testovaných 67 zaměstnanců. S nabídkou pomoci se na nemocnici obracejí ambulantní specialisté, medici již absolvovali školení. Zatím pomáhají tři medici na interně, řekl ČTK mluvčí nemocnice Martin Janota.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je ve Středočeském kraji nárůst počtu případů covid-19 nejhorší nejhorší na Benešovsku, kde na tento počet obyvatel připadá 2149 nakažených. Následuje Příbramsko s 1898 případy, Praha-východ s 1841 a Praha-západ s 1821 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.Nepřehlédněte